Rajd Pieszy

W dniu 25.09.2018 odbył się Rajd Pieszy z okazji 600 – lecia Łomży i 100 – lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz 110 rocznica powstania PTTK-u   dofinansowany przez Urząd Miasta w Łomży

Wzięły w nim udział klasy: I c, II c, III a oraz klasy IV a, IV b, IV c, IVd. ( 130 uczniów). Do pokonania uczniowie mieli dwie trasy ok.10 km. Na miejsce wędrówki -uczniów, nauczycieli i rodziców dowiozły autokary PTTK z Łomży.

Rajd rozpoczął się w miejscowości Czartoria. Zaplanowana trasa oznaczona była kolorem zielonym i wynosiła ok. 10 km.

Na trasę Czartoria – Nowogród wyruszyły klasy III a, IV c oraz IV d oraz najmłodsi uczniowie klasy I c i II c.

Na trasę historyczną Mątwica -Szablak– Nowogród udały się  klasy IV a i IV b wraz nauczycielami. Idąc lasami sosnowymi mijały schrony bojowe, z napisami: „Bohaterskim żołnierzom walczącym w obronie  Nowogrodu1939-1944 ,w tym miejscu toczyły się krwawe boje od lipca do września 1939 r.

Wędrując wyznaczonym szlakiem, uczestnicy podziwiali piękne widoki. Mijali rozległe błonia porośnięte jałowcami drzewiastymi, obserwowali krajobraz stepowy z licznymi oczkami wodnymi, pozostałościami po starej rzece. Dzieci przechodziły po starej, spróchniałej, wąskiej kładce przez rzekę „Krzywa Noga”. Pogoda dopisała i pozwalała na podziwianie „złotej jesieni”. Dochodząc do Hotelu Zbyszko, przy czołgu z drugiej wojny światowej, dzieci miały ostatni odpoczynek. Następnie, przechodząc  brzegiem Doliny Narwi doszli do Skansenu Kurpiowskiego .

Chociaż chwilami było ciężko i bolały nogi, zwłaszcza najmłodszych wędrowców, to dzielnie podążali do celu. Kres wędrówki zakończył się pod Wiatą w Morgownikach. Nagrodą było ognisko i spotkanie z resztą  „Rajdowiczów”.  Pieczone kiełbaski po takim wysiłku niezwykle smakowały. Po odpoczynku i zabawie została ostatnia część Rajdu. Wędrówka do autokarów, które już czekały, żeby zabrać wszystkich w drogę powrotną.

Zmęczeni, ale szczęśliwi wszyscy wróciliśmy do Kolna.

Wycieczka była bardzo udana, panowała zarówno czasie wędrówki jak i w autokarze miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, iż ponownie spróbujemy swoich sił na wiosnę pokonując dłuższą trasę. Dziękujemy sponsorom za zorganizowanie rajdu pieszego.

Opiekunowie: M. Tyszka, A. Sarnacka, A. Przestrzelska, J.Gleba, E.Stachelek,J. Kindeusz, J.Rainko, M. Sekścińska, K. Nocuń.

Updated: 9 października 2018 — 21:14
Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie © 2017 Frontier Theme