Król Poniatowski w kolneńskiej „Dwójce”

30 kwietnia 2015 roku Szkoła Podstawowa nr 2 obchodziła uroczyście 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia „gościliśmy” u siebie jakże zacną personę: Jego Królewską Mość – Stanisława Augusta Poniatowskiego (w tej roli wystąpił uczeń klasy V B Hubert Kulczewski). Przybyły gość honorowy zaszczycił swoją obecnością uczniów szkoły udzielając wywiadu dziennikarzowi (w roli dziennikarza – Konrad Bągart z kl. V B) na temat wspomnień dotyczących Konstytucji Majowej. Władca specjalnie na tę okoliczność skomponował uroczystego manueta, którego odegrał na swym akordeonie.

Obchody 224 rocznicy pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji uświetnił także występ szkolnego chóru pod batutą pani Małgorzaty Tyszka oraz pokaz taneczny marżonetek: Julity Ruchała i Julii Bagińskiej z klasy V B.  Z kolei uczennice klasy VI B (Ewelina Podchul, Weronika Góralczyk,  Karolina Pikulińska i Karolina Tyszka) odegrały okolicznościową scenkę nawiązującą do I rozbioru Polski.

Apel zakończył się uroczystym odśpiewaniem „Roty” i zaproszeniem Pana Dyrektora na kolneńskie obchody Święta Konstytucji organizowane przez parafię Chrystusa Króla Wszechświata i władze Kolna.

 

Organizatorzy przedstawienia

Reżyser: Katarzyna Bikowska

Scenografia: Bogusława Pikulińska i Małgorzata Jerzyło