• DWÓJKOWE ANDRZEJKI
     • DWÓJKOWE ANDRZEJKI

     • 🦄🍵🧨🎈🕯🍭🍬🍫🍬🍭🍯🍯🍯🕯🕯🕯

             Nasze świętowanie tego popularnego zwyczaju rozpoczęliśmy już od Katarzynek 25 listopada, ale poszczególne klasy organizują wieczory wróżb indywidualnie.

      🍭🍬🍫🎈🦄🙂🙃🧛‍♂️👰👸👳‍♂️

       Zabawy i wróżby andrzejkowe

                   w klasie II C

              Andrzejki w klasie II C stały się okazją do wspólnie spędzonego czasu. Zabawa, pełna tradycyjnych i nowoczesnych atrakcji, dostarczyła uczniom ogrom śmiechu, radości z przepowiadanych wróżb, które oczywiście maluchy potraktowały z przymrużeniem oka. Wspaniałe przebrania i kostiumy oraz przygotowany na tę okazję poczęstunek umilały uczniom świętowanie i wróżenie.

      A jak wyglądają andrzejki na świecie? 

             Data Andrzejek jest stała i rokrocznie wieczór wróżb przypada w tym samym terminie w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji

             Andrzejki organizowane są przed rozpoczęciem adwentu, dlatego jest to doskonała okazja do ostatnich hucznych zabaw. Co ciekawe, w Szkocji dzień świętego Andrzeja, który obchodzony jest rokrocznie 30 listopada, jest świętem narodowym.

              Pochodzenie wróżb andrzejkowych nie jest do końca znane, jednak część badaczy jest zdania, że miały one swój początek już w starożytnej Grecji. Z kolei w Polsce pierwsza wzmianka literacka o świętym Andrzeju pojawiła się w 1557 roku

              Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie i miały charakter tylko i wyłącznie matrymonialny - wróżby wykonywano indywidualnie, w odosobnieniu i były przeznaczone jedynie dla niezamężnych dziewczyn. W późniejszym czasie natomiast Andrzejki zaczęto organizować wspólnie w grupach rówieśniczych panien na wydaniu

              Współcześnie Andrzejki to niezobowiązująca zabawa, głównie dla młodzieży i dorosłych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Najpopularniejsza wróżba andrzejkowa to oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także takie wróżby jak m.in. przestawianie butów, rzucanie karteczkami, łódki na wodzie czy obierki z jabłek.

      A jak Wy świętujecie andrzejki?

    • Mitologiczna Lekcja Otwarta
     • Mitologiczna Lekcja Otwarta

     • Tylko u nas w Dwójce  - Orszak Greckich Bóstw 

       

      🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🇬🇷🏛🏛⏳⏳🎭🎭🎭

       

      Niecodzienne wydarzenie mialo  dziś miejsce w naszej szkole. Wprost ze słonecznej Grecji przybyli do nas greccy bogowie  olimpijscy!!!

      A wszystko za sprawą lekcji otwartej z języka polskiego pani Katarzyny Bikowskiej, w czasie której połączone siły klas VA I VC uczestniczyły w międzyprzedmiotowym projekcie edukacyjnym pt. MITOLOGIA SKŁANIA DO DZIAŁANIA.   Na lekcjach historii  i języka polskiego uczniowie poznawali treści edukacyjne dotyczace mitologii, zaś na zajęciach plastyczno-technicznych tworzyli atrybuty charakterystyczne dla wybranej przez siebie postaci oraz projektowali swoje kostiumy. Dopełnieniem naszej prezentacji było wykonanie w grupach poczęstunku w stylu śródziemnomorskim  oraz oprawy muzycznej towarzyszacej uczniowskim autoprezentacjom.

      I tak nasz kolorowy i wesoły Orszak na wzór grupy Dionizosa przemierzał szkolne korytarze, odwiedzając poszczególne pracownie, nauczycieli i uczniów.  Zostaliśmy bardzo miło przyjęci przez goszczących nas gospodarzy klas, którzy bardzo często żegnali nasz barwny pochód brawami, zaś my mogliśmy się odwdzięczyć drobnymi upominkami dla uczniów oraz smakołykami - nektarem i ambrozją wprost z Olimpu 🥑🍊🍇🧁🧁🏹⛏🗡🔨⚖🇬🇷🇬🇷🇬🇷

      Nasz Orszak rusza do pracy:) 

    • DWÓJKOWE ANDRZEJKI I KONKURS SZKOLNYCH TALENTÓW
     • DWÓJKOWE ANDRZEJKI I KONKURS SZKOLNYCH TALENTÓW

     • Moc atrakcji andrzejkowych w Dwójce - festiwal wróżb i pokaz talentów😃🎭⚽️🎙🎶🎤🎸🎻🎹🏃🏃‍♀️🏌🏋🤼‍♂️🤹

      Nasza szkoła wraz z dniem 25 listopada- świętem wszystkich Kaś, Kasiek i Katarzyn oraz Dniem Pluszowego Misia rozpoczęła także huczne świętowanie Andrzejek, w czasie których wróżby i magiczne zabawy zostały uatrakcyjnione pokazem szkolnych talentów. Tego dnia wosk lał się w naszej szkole hektolitrami - była też pyszna wata cukrowa, więc ten listopadowy czwartek upłynął w miłej atmosferze. Zapraszamy na fotorelację!

    • Projekt- Relaks bez szklanych ekranów
     • Projekt- Relaks bez szklanych ekranów

     • Zdrowe nawyki na języku polskim- projekt edukacyjny 

      🏕🚲🛴🛼🪂☃️⚽️🎾🎳🏓🥅🥋🎿🎯🎨🎭🧩📚

       

        Dzisiejsza lekcja w klasie IVA i IVC była podsumowaniem cyklu zajęć na temat szkodliwości wpływu szklanych ekranów na rozwój i zdrowie dzieci.  Wraz z uczniami szukaliśmy  zdrowszej alternatywy dla tak popularnych w obecnych czasach smartfonow czy komputerów,  które nie dość,  że są zjadaczem czasu,   to emitują rownież tak niezdrowe dla naszych oczu i komórek nerwowych niebieskie światło. Po obejrzeniu filmów edukacyjnych na ten temat, przystąpiliśmy do działania! 

      Pomysłów na zdrowy relaks i odpoczynek znaleźliśmy z Czwartoklasistami mnóstwo - niektóre z nich uczyniliśmy celem dzisiejszej lekcji języka polskiego, w czasie  której urządziliśmy klasowy  Booktalking, czyli czytanie wybranego fragmentu ulubionej książki oraz bawiliśmy się świetnie,  grając w rozmaite planszówki, które przezywają obecnie swój renesans.  

      Tekstami literackimi, skłaniającymi nas do tego eksperymentu, było opowiadanie z Bolkiem i Lolkiem w roli głównej pt. "Kto ma pilota,  ten ma władzę " oraz wiersz S.Grochowiaka pt. "Telewizor".

      Zachęcamy wszystkich do zdrowego relaksu bez niebieskiego światełka!  Polecamy odkrycie w sobie nowej pasji, realizację hobby, aktywność na świeżym powietrzu lub relaks w domowym zaciszu przy ulubionej książce czy grze planszowej.

    • Podróż w czasie klasy I A 🚀🚀🕜🕞⏳
     • Podróż w czasie klasy I A 🚀🚀🕜🕞⏳

     •  

          W czasie zajęć z edukacj przyrodniczej klasa I A cofnęła się w czasie. Wiadomości teoretyczne uczniowie wykorzystali w trakcie wykonywanej pracy plastyczno-technicznej. Oto jakie modele dinozaurów wyszły z rąk naszych Pierwszaczków 👏👏👏👩🧑👩‍🦰
      🪅🧸🧩🐾🐊🐲

    • Szkolna Biblioteka zaprasza na Konkurs Pięknego Czytania
     • Szkolna Biblioteka zaprasza na Konkurs Pięknego Czytania

     • Już 29 listopada w naszej szkole odbędzie się konkurs,    który wyłoni wśród uczniów klas II i III Mistrza Pięknego Czytania.  Zapraszamy serdecznie!

      Wszelkich informacji  udzielą szkolni Bibliotekarze, zaś regulamin konkursu znajduje się w zakladce Profil szkoły/ Biblioteka. 

    • Nasz udział w akcji Szkoła do Hymnu!
     • Nasz udział w akcji Szkoła do Hymnu!

     • Prawie 20 tysięcy szkół przystąpiło do akcji Szkoła do Hymnu!  Hymn dla Niepodległej.  W tym gronie była również Szkoła Podstawowa nr 2 w  Kolnie. Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie. 

    • KLASOWY TURNIEJ ORTOGRAFICZNY
     • KLASOWY TURNIEJ ORTOGRAFICZNY

     • 15 listopada w klasie III C odbył się KLASOWY KONKURS ORTOGRAFICZNY.

      Walka była zacięta i wyrównana,  dlatego dopiero dodatkowa runda pozwoliła na wyłonienie 3 zwycięzców. 🏅🥇🥈🥉  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowy długopis oraz zakładkę do książki. Zwycięzcy stali się szczęśliwymi posiadaczami statuetek lub książek ze specjalną dedykacją oraz pieczęcią z Wydawnictwa Literatura.  

      Wyniki konkursu:

      1 miejsce: Filip Górski 

      2 miejsce: Kornelia Orłowska 3 miejsce: Kacper Lubecki

      4 miejsce: Katarzyna Nicewicz & Wojciech Borkowski.

      Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    • KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ
     • KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

     •  

              🎼🎤🎶🎙🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇱🇷🇱🇷

       

      https://youtu.be/IjsNf11vbgQ

       

             9 listopada 2021 roku w grupach przedszkolnych 5-latków, odbył się KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ. 

                 Jury w składzie: 

        M. Kulczewska-Perzan

        J.Sielawa

        I. Bazydło

        M. Trzonkowska 

      po długich naradach wyłoniło po 3 lauretów z każdej grupy. Oto wyniki:

      👩 5-latki A:

       1 miejsce - Ines Leila Bandaogo

       2 miejsce - Michał Popiielarz

       3 miejsce - Anna Podsiad

      👩 5-latki B:

      1 miejsce - Izabela Domian 

      2 miejsce - Maciej Kulągowski 

      3 miejsce - Maciej Forfa 

      🧑 5-latki C:

       1 miejsce - Brygida Pikulińska 

       2 miejsce - Zofia Werengerowska

       3 miejsce - Franciszek Trepanowski 

       

             Gratulacje 👏👏👏 dla wszystkich małych wykonawców! Byliście wspaniali! 🤩💕💖 Każdy uczestnik muzycznych zmagań otrzymał pamiątkowy dyplom oraz ołówek. Nagrody dla zwycięzców (notesy, kredki, długopisy, grę karcianą i smycze do kluczy) ufundowało Wydawnictwo Macmillan.

    • DWÓJKOWY PROJEKT EDUKACYJNY - TERAPIA RĘKI DLA KAŻDEGO
     • DWÓJKOWY PROJEKT EDUKACYJNY - TERAPIA RĘKI DLA KAŻDEGO     •          👋🤚🖐✋🖖🤌🤏👈👉✍✍✍

              W roku szkolnym 2021/2022 
      5 - latki grupa „b” i „c” biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym          „Terapia ręki dla każdego”. 
            Terapia ręki to usprawnienie motoryki dużej i małej w zakresie sprawności całego ciała i kończyny górnej. To dostarczanie zadań ruchowych i wrażeń dotykowych, umożliwiających poznawanie różnych kształtów, struktur materiałów oraz nabywanie umiejętności ich rozróżniania.
             Terapia ręki jest wspieraniem całego rozwoju dziecka, a nie wyłącznie kończyny górnej.
             W ramach projektu dzieciaki realizują szereg zadań, mających na celu usprawnienie motoryki i poprawę koordynacji ruchowej, ale jak widać w trakcie działań terapeutycznych humory dopisują naszym najmłodszym uczniom a uśmiechy sprzyjają terapii. 🧒👦🧑👱👩‍🦰🙆🙆‍♀️🙆‍♂️🙋‍♂️🙋‍♀️

    • 103.rocznica odzyskania niepodległości w naszej szkole
     • 103.rocznica odzyskania niepodległości w naszej szkole

     • Obchody 103.rocznicy odzyskania niepodległości w SP nr 2

      ❤🇵🇱❤🇵🇱❤🇵🇱❤🇵🇱❤🇵🇱❤🇵🇱❤🇵🇱❤

          O miłości do Ojczyzny można wiele mówić i jeszcze więcej na jej temat pisać. Można też wyśpiewać swój patriotyzm pieśniami płynącymi wprost ze szczerego serca...

      🎙🎶🎼🎤❤🇵🇱📆

           Taki zamysł towarzyszył tegorocznym obchodom 103.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 w Kolnie. Po uroczystym odśpiewaniu  najważniejszej patriotycznej  pieśni - "Mazurka Dąbrowskiego" - w ramach akcji szkoła do Hymnu! Hymn dla Niepodległej

      #szkoladohymnu  

      uczniowie pod artystyczną opieką  reżyserską pań Agnieszki Bednarczyk, Beaty Skrodzkiej i pana Jacka Rainko wraz ze szkolnym chórem pod batutą pani Beaty Skrodzkiej, przenieśli nas w inną rzeczywistość, fundując zgromadzonej na sali publiczności, muzyczną podróż w czasie do najważniejszych wydarzeń z historii Polski - okresu wojen, zaborów, powstań narodowowyzwoleńczych czy czasów tzw. "żelaznej kurtyny" reżimu komunistycznego.
            Dwójkowy Koncert dla Niepodległej 🇵🇱🎤🎼❤ obfitował w wiele wzruszeń, za które organizatorom i młodym artystom podziękował Pan Dyrektor Dariusz Łosiewski. O oprawę plastyczną zadbała pani Agnieszka Florczykowska, zaś akcję #szkoła do Hymnu przygotowała pani Katarzyna Bikowska.
            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz odsłuchania przepięknych wykonań piosenek z naszego koncertu, a także zachęcamy do udziału w jutrzejszych miejskich obchodach Święta Niepodległości.🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱

      Ogólnopolska akcja #szkoladohymnu #hymndlaniepodleglej

      Przemówienie Pana Dyrektora Dariusza Łosiewskiego 

      Aleksandra Skrodzka w utworze "Miasto" z filmu J. Komasy "Miasto 44"

      Okolicznościowe wiersze 

      Aleksandra Skrodzka i Jakub Liszewski w utworze z filmu "Ogniem i mieczem" pt. "Dumka na dwa serca" 

      Utwór "Tango na orkiestrę, głos i jeszcze jeden głos"  w interpretacji Oli Skrodzkiej 

    • Akcja #niepodlegladohymnu
     • Akcja #niepodlegladohymnu

     • 🇵🇱🇵🇱🇵🇱
      Akcja 
      #niepodlegladohymnu

      #szkoladohymnu
      🇵🇱🇵🇱🇵🇱

      Punktualnie o 11:11 w przeddzień 103.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w murach Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie zabrzmiał narodowy hymn 
      "MAZUREK DĄBROWSKIEGO" - odśpiewany uroczyście w asyście biało-czerwonej flagi przez społeczność szkolną kolneńskiej Dwójki. W ten symboliczny sposób nasza szkoła uczciła 103.rocznicę odzyskania niepodległości i przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu!
      🇵🇱🇵🇱🇵🇱

    • Międzynarodowy Dzień Bajkowych Postaci
     • Międzynarodowy Dzień Bajkowych Postaci


     • 🤠😈🤡🧜‍♀️🧜‍♂️🧝‍♂️🧝‍♀️🧞‍♂️🤺🏇

      Z okazj "Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek" uczniowie z grupy 5- latki "a" zmienili się w bohaterów swoich ulubionych bajek.
      Na koniec dnia, za strój i wspaniałą zabawę, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.😀

    • Baśniowi Architekci z klas IV
     • Baśniowi Architekci z klas IV


     • 🤩👌✍🏡🏠🏢🏨🕌

      W ramach szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, przypadającego właśnie dziś, uczniowie klas IV A i IV C zaprezentowali swoje piękne makiety baśniowej Akademii Pana Kleksa. 

      Ulica Czekoladowa 🍫🍫🍫 była dziś najczęściej odwiedzanym miejscem, do którego wszystkich uczniów zaprosił niezwykły nauczyciel - profesor Ambroży Kleks, wsparty w realistycznym świecie przez inicjatorkę akcji,  nauczycielkę języka polskiego- panią Katarzynę Bikowską.👩‍🏫👩‍🏫👩‍🏫

      Makiety słynnej baśniowej akademii uczniowie wykonywali w ramach innowacji lekturowej realizowanej na lekcjach języka polskiego. 
      Nasi "Młodzi Architekci" zaskoczyli wszystkich kreatywnością i oryginalnością wykonania makiet, a także niezwykłą pomysłowością w wykorzystaniu do projektu materiałów z recyklingu.
      Pań Kleks byłby dumny z takich uczniów ‼️‼️‼️

      Obowiązkowym punktem lekcji było również wspólne śpiewanie piosenki "Witajcie w naszej  bajce". Zapraszamy do wspólnego wykonania  piosenki znanej z filmu Akademia Pana Kleksa .

    • Proekologiczna edukacja teatralna w kolneńskiej Dwójce
     • Proekologiczna edukacja teatralna w kolneńskiej Dwójce

     • Nasze rady na odpady
      🎭🎭🎭
      w wydaniu teatralnym

      Dnia 2 listopada uczniowie klas I-IV w KOKiS uczestniczyli w niezwykle zabawnym, ale i pouczającym przedstawieniu pt. "ŚMIECIOWISKO".
      Spektakl gdańskiego Teatru Kufer zaprezentował dwójkowej publiczności Pan Kufer- Grzegorz Gajewski, wcielający się w trakcie przedstawienia w kilka bajkowych ról. W trakcie spektaklu także uczniowie i nauczyciele mieli okazję pokazania się na teatralnej scenie. 🙂🤩🤠🤺👑🎩🎭
      Dzięki udziałowi w spektaklu, w ramach prowadzonej przez szkołę edukacji teatralnej, nawet najmłodsi widzowie z pewnością zyskali cenną ekologiczną wiedzę na temat recyklingu i sortowania śmieci, połączoną ze znakomitą zabawą.

    • Zwycięski ul klasy IIIC nagrodzony przez Podlaską Izbę Rolniczą
     • Zwycięski ul klasy IIIC nagrodzony przez Podlaską Izbę Rolniczą

     • KLASA III C NAGRODZONA 
                                   PRZEZ 
                    PODLASKĄ IZBĘ ROLNICZĄ 

                  🏆🏆🏆🎖🏅🥇🏆🏆🏆🎁🎁🎁

           Ostatni piątek października upłynął dwójkowej społeczności na świętowaniu zwycięstwa w konkursie na Najpiękniejszy Pszczeli Ul  🏆🏆🏆, zaś pierwszy piątek listopada przyniósł nam upragnione nagrody w postaci 📷📸 aparatów fotograficznych i pamiątkowego dyplomu. 

      Jeden z aparatów zwycięska drużyna pod wodzą wychowawczyni pani Magdaleny Kulczewskiej-Perzan przekazała na ręce dyrekcji SP2, zaś drugi cyfrowy aparat fotograficzny, dzięki uprzejmości jednego z rodziców - Pana Kolińskiego, wkrótce posłuży jako główne narzędzie w trakcie prowadzonych dla uczniów warsztatów fotograficznych, dzięki którym młodzi adepci fotografiki będą mogli twórczo i kreatywnie wykorzystać wygrany sprzęt:)
      🖼📸🎬