• Smartfony i tablety na języku polskim
     • Smartfony i tablety na języku polskim

     • 💻📱📲📲📱💻         TIK-owy język polski

           Klasa VI C w ramach powtórzeniowego Lekturownika tworzyła w czasie dzisiejszej lekcji Karty Postaci poświęcone wybranym bohatetom "Hobbita". 

          Uczniowie, wykorzystując aplikację cardmaker, projektowali na swoich smartfonach lub tabletach karty postaci, instruując się wzajemnie i pomagając sobie nawzajem w obsłudze aplikacji.          

       

            Efekty ich pracy - w postaci wygenerowanych kart prezentujących bohaterów powieści Tolkiena - z całą pewnością przyczynią się do efektywnej powtórki - także przed egzaminem ósmoklasi

    • 🎅 Dwójkowe mikołajki 🎅
     • 🎅 Dwójkowe mikołajki 🎅

     • Kartka z 📅📆kalendarza 

      🎅🎅🎅🎅🎅MIKOŁAJKI 🎅🎅🎅🎅🎅

       

         Nadszedł ten najbardziej wyczekiwany- zwłaszcza przez Najmłodszych czas... Nasza szkoła w świątecznym anturażu szykuje się na ✨️✨️✨️Gwiazdkę. Pojawiły się zimowe dekoracje, a blask choinki 🌲🌲🌲umila naukę. Najmłodszych uczniów z grup 5 i 6-latków odwiedził dziś sam Święty 🎅Mikołaj. Z kolei klasa III A imieniny Mikołaja świętowała w sali zabaw Lililand. Zobaczcie sami!

    • Mikołajkowa akcja charytatywna 🌲✨️🎄🎅💰
     • Mikołajkowa akcja charytatywna 🌲✨️🎄🎅💰

     • Klasa III c obchodziła dziś imieniny Mikołaja nietypowo, uczestnicząc w akcji charytatywnej "Pomagamy Zosi kupić ortezy". 

      W ten sposób uczniowie klasy III C stali się w tym szczególnym dniu prawdziwymi Mikołajami.🎅🎅🎅 W zamian za okazanie serca ❤️i drobny datek do puszki 💰🪙💵💷💶💳 mogliśmy degustować słodkie pyszności przygotowane przez uczniów z ZSZ i Liceum. 

          W tak szczególnym przedświątecznym czasie ✨️🎄🌲 pamiętajmy, że pomoc potrzebującym otwiera nasze serca na dobroć, miłość i wsparcie. Śpieszmy się kochać bliskich...i pomagajmy potrzebującym! ❤️❤️❤️

    • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM JACKIEM ŁAPIŃSKIM
     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM JACKIEM ŁAPIŃSKIM

     • 📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚

                         Spotkanie 

                            z pisarzem

          panem Jackiem Łapińskim

                      

       

             28 listopada 2022 roku w sali widowiskowej KOKiS odbyło sie spotkanie autorskie z panem Jackiem Łapińskim - pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą, nauczycielem, a przede wszystkim przyjaznym, pogodnym i radosnym pasjonatem psychologii pozytywnej, będącym autorem książek- poradników pozytywnego myślenia (m.in. „Dlaczego warto czytać książki”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym” oraz „Z uśmiechem Ci do twarzy”. 

           Gość KOKiS-u poprowadził szkoleniowe spotkanie autorskie z uczniami klas VII i VIII, dotyczące pogłębiania pasji i rozwoju osobistego, które w skrócie można opisać fragmentem z jednej z jego książek: 

       

           „Jeśli jesteś uśmiechnięty – to jesteś zdrowszy. Jeśli jesteś uśmiechnięty – to lepiej działasz. Jeśli jesteś zdrowy i dobrze działasz, to odniesiesz sukces i będziesz jeszcze bardziej uśmiechnięty".

       

        To była myśl przewodnia dzisiejszego spotkania. Autor w swym wystąpieniu nawiązywał wielokrotnie do tego, byśmy się uśmiechali, niezależnie od pogody za oknem, bo tak naprawdę najważniejsza jest pogoda ducha. Pisarz wielokrotnie podkreślał fakt, iż to, jacy jesteśmy i w jaki sposób podchodzimy do życia i ludzi, zależy nie tylko od nas samych, czy naszych nabytych w życiu doświadczeń, ale także od natury, z którą człowiek się rodzi – pesymistyczną lub optymistyczną. 

          Pan Jacek zaznaczył też, że w budowaniu własnej tożsamości i poczucia wartości może nam pomóc... CZYTANIE KSIĄŻEK, gdyż jest to czynność bardzo magiczna, jest naszą ukrytą siłą: dokarmia umysł, pozwala zdobywać i przekazywać wiedzę. Ważna jest również codzienna praca nad naszym ciałem. Autor podkreślił tu nieocenioną rolę aktywności fizycznej, gimnastyki, spacerów, codziennego kontaktu ze światłem słonecznym oraz z innymi ludźmi - gronem bliskich znajomych, rodziną, przyjaciółmi, z którymi można aktywnie spędzić czas. 

       

          „Tak więc uśmiechnij się, proszę!"😊 A wtedy również i los uśmiechnie się do Ciebie! 😊

    • Wycieczka klas 8 do stolicy Podlasia
     • Wycieczka klas 8 do stolicy Podlasia

     • WYCIECZKOWE LEKCJE

                              W "DWÓJCE"

         

             Dnia 25.11.2022 roku klasy ósme: 8a, 8b i 8d wzięły udział w wycieczce szkolnej do Białegostoku. 

           W tym dniu uczniowie mieli tylko trzy lekcje, ale za to nietradycyjne. Swój pobyt wycieczkowicze rozpoczęli od pełnej emocji obserwacji próby orkiestry, w czasie której wysłuchali koncertu instrumentalnego utworów Wagnera i Mozarta, a to wszystko podczas Próby Generalnej w Filharmonii Podlaskiej. 🎼🎶🎻🎷🥁🪕 Następnie udaliśmy się na kolejną- żywą lekcję historii do niedawno otwartego Muzeum Sybiru, gdzie młodzież miała okazję dokładniej poznać często tragiczne losy Polaków i obcokrajowców zesłanych na Sybir w 1940 r. Obejrzeliśmy tam również autentyczne zdjęcia i rekwizyty oraz wysłuchaliśmy archiwalnych wypowiedzi Sybiraków. 

          Ostatnim punktem programu była niezwykła lekcja wuefu na wesoło, którą zorganiziwano w parku trampolin "Strefa Wysokich Lotów".🤸‍♂️🤸‍♀️🤸 Po takich emocjach udaliśmy się na zasłużony posiłek🍔🥗🍕🍟🌭🌮🍗, a po nim w drogę powrotną 🚍🚌🚍🚌. 

           Tym miłym akcentem tego "katarzynkowo-andrzejkowego" wyjątkowego piątku rozpoczęliśmy weekend...i odliczanie do świat 🌲🌲🌲

    • ANDRZEJKI KLAS 4-8
     • ANDRZEJKI KLAS 4-8

     • "DWÓJKOWE" ANDRZEJKI klas 4-8           🎩👒🤡🦹‍♀️🦹🧛💃🕺

          Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. ✨️🎈🎉🎆

           W naszym "Dwójkowym" wydaniu była to impreza wypełniona wesołą zabawą z przymrużeniem oka 😉🙃🙂Zapraszamy na fotorelację!

       

      Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc bardzo poważnie.

       

      Tradycje andrzejkowe dużą wagę przykładały do znaczenia snów. W niektórych regionach kraju dziewczęta pościły przez cały dzień, a przed snem jadły słonego śledzia. 🐋🐋🐋 Miało to przynieść proroczy sen, podczas którego zobaczą swojego przyszłego męża. Kolejną tradycją andrzejkową było ucinanie gałązek wiśni, które wstawiano do wody. Jeżeli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wróżyła pannie szybkie wyjście za mąż. 🌿🌿🌿

       

      Jednak najbardziej znaną z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. 🗝🗝🗝Dawniej do wróżby wykorzystywano cynę lub ołów. Najlepiej jeśli pochodziły z ram okien lub witraży z kościoła, ponieważ było to symbolem nierozerwalnego związku. Po roztopieniu przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza, co oznaczało otwarcie bramy czasu. Również powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Postać anioła 😇😇 oznaczała opiekę, kształt chmury ☁️☁️ sugerował, że trzeba otworzyć się na nowe doświadczenia, natomiast kot 🐈🐈‍⬛🐱 ostrzegał przed podejmowaniem pochopnych decyzji i nieprzemyślanymi związkami. Oprócz lania wosku, wróżby na andrzejki obejmują przestawianie oraz rzucanie butów ,🥿👠👡👢👞👟🥾obieranie jabłek 🍎🍏🍎🍏, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu lub we wnętrzu balonika.🎈🎈🎈

    • Święto Czytelnictwa w "Dwójce"
     • Święto Czytelnictwa w "Dwójce"

     •  

         Konkurs Pięknego Czytania 

                      📚📔📕📖📗📘📙📚

       

           Najwięcej dobrych stron posiada KSIĄŻKA!!! 📚📖📚📖📚📖📚📖📚

          O tym, jak ważne i istotne w rozwoju dzieci jest czytanie, naszych uczniów - sądząc po frekwencji w konkursie- nie trzeba przekonywać. 

          Wspólny konkurs szkolnej Świetlicy i Biblioteki cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

       W Konkursie Pięknego Czytania uczestniczyli chętni uczniowie z klas 1-3. W każdym oddziale Jury wyłoniło I, II i III miejsce. Uczestnicy konkursu mogli wybrać dowolną książkę, z której prezentowali wcześniej przygotowany tekst. Punktacji zostało poddane ogólne wrażenie oraz intonacja, ekspresja i interpretacja tekstu.

          Oto nagrodzeni - oczywiście książkami 📚📖📚Finalisci! Serdeczne gratulujemy Wyróżnionym Uczniom!

    • ŚWIĘTO PATRONA
     • ŚWIĘTO PATRONA

     • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY                       NOBLISTY        HENRYKA SIENKIEWICZA 

         Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. 15 listopada obchodziliśmy rocznicę śmierci Naszego Patrona, w związku z tym jako szkoła nosząca jego imię, postanowiliśmy uczcić ten jubileusz. W szkole pojawiły się specjalne tablice informacyjne dotyczące życia i twórczości pierwszego polskiego Noblisty w dziedzinie literatury. 

       

      Sienkiewicz w 1905 roku za całokształt swojej twórczości został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

       

      Oto garść ciekawostek na temat naszego Patrona:

      1.Pełne imię i nazwisko pisarza to Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. Pseudonim literacki Sienkiewicza to Litwos. 

      2.Gdzie i kiedy urodził się Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej (obecne województwo lubelskie).

      3. Gdzie i kiedy zmarł Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Szwajcarskim Vevey.

      4. Co było przyczyną śmierci Henryka Sienkiewicza?

      Henryk Sienkiewicz zmarł na tętniaka serca (anewryzm 

      5. Ile żon miał Henryk Sienkiewicz.

      Miał 3 żony: Maria Szetkiewicz, Maria Romanowska oraz Maria Babska.

      6. Ile dzieci miał Henryk Sienkiewicz?

      Miał dwójkę dzieci: syna Henryka Józefa i córkę Jadwigę.

      7. Ile wzrostu miał Henryk Sienkiewicz?

      Miał tylko 154 cm wzrostu.

      8. Ile lat żył Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz żył lat 70.

      9. Spod jakiego znaku Zodiaku był Henryk Sienkiewicz?

      Byk.

      10. Ile książek napisał?

      Napisał 36 książek.

    • KAPELUSZ PANI JESIENI
     • KAPELUSZ PANI JESIENI

     • 🍁🍂🍃🍁🍂🍃

       

      👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒

           Już za chwilę Jesienna Dama🍁🍂🍃 odda Pani Zimie ❄️☃️🌨 władanie nad światem przyrody, ale póki co uczniowie klas 1-3 postanowili pożegnać obecną porę roku szczególnym konkursem.

       

                 🎩👒🎩👒🍃🍂🍁👒🎩👒🎩

          Zapraszamy do podziwiania pięknych prac naszych zdolnych uczniów! Zwycięzcom i Wyróżnionym serdecznie gratulujemy! 👏👏👏

    • Wojskowa Gra Terenowa
     • Wojskowa Gra Terenowa

     • "Dwójka" świętuje aktywnie 🇵🇱104.rocznicę odzyskania niepodległości 🇵🇱 podczas Wojskowej Gry Terenowej!

      Baczność! 🏃‍♀️🏃🏆🎯🪀🦺🪖🪖🪖

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DWÓJCE
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DWÓJCE

     • 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

                Kartka z kalendarza     📅📆 🇵🇱🤍❤🤍   

      11        Listopada 

           "Dwójkowe" Przedszkolaki cały tydzień celebrowały Święto Niepodległości, tworząc patriotyczne dekoracje i wystawy okolicznościowe. Dziś, uczestnicząc w akcji "Szkoła do Hymnu!", ze swych malutkich serduszek z calych sił wyśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego".

       

      🇵🇱Fotorelacja🇵🇱

         Z kolei starsi uczniowie klas 1-3 i 4-8 celebrowali Święto Niepodległości uczestnicząc  w uroczystym apelu, poświęconym 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Słowem i piosenką cala społeczność kolneńskiej Dwójki dała świadectwo pamięci,  szacunku, patriotycznych postaw i miłości do narodowych symboli.

         O symbolicznej  godzinie 11.11 uczniowie, na czele z  chórem szkolnym, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego,  uczestnicząc w ten sposób w ogólnopolskiej akcji #Szkoła do Hymnu! 

    • SZKOŁA 🇵🇱 DO🇵🇱 HYMNU!
     • SZKOŁA 🇵🇱 DO🇵🇱 HYMNU!

     •  

                   🇵🇱 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 

      #szkoladohymnu

      #SzkołaDoHymnu 

       

          Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu!". 

          W przeddzień Święta Niepodległości o godzinie 11.11 cala społeczność kolneńskiej "Dwójki" uroczyście odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego", dając świadectwo pamięci, przywiązania do historii i patriotyzmu.

    • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
     • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a( 1901-1966). 

      Dwójkowe 5-latki  uczciły to jakże sympatyczne święto, przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów. 

    • Poznaj ciekawy zawód - wycieczka do komisariatu Policji
     • Poznaj ciekawy zawód - wycieczka do komisariatu Policji

     • Spotkanie z Policjantami

       

          18 października klasa III C miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielami policji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.    

      🚦🛑🚲🛴🚘🚖🚕🚔🚓🛻🚙🚍🚌  

       

          Dzięki uprzejmości Funkcjonariuszy Powiatowego Posterunku Policji zwiedziliśmy budynek kolneńskiej komendy i dowiedzieliśmy się, jak ważna i odpowiedzialna jest praca policjanta. 

       

          Niebywałą atrakcją stało się też zwiedzanie policyjnego radiowozu oraz przymiarka sprzętu używanego w pracy funkcjonariuszy. 

      🚔🚓🚔🚓🚔🚓🚔🚓🚔🚓🚔🚓🚔🚓🚔

    • XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny
     • XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

     • NASZA DWÓJKOWA 

                             POWIATOWA

                    MISTRZYNI ORTOGRAFII

                              🏆👏🏆👏🏆

       

           XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii, odbywający się w Szkole Podstawowej w Lemanie, już za nami! 

          SP nr 2 reprezentowały w nim trzy uczennice klasy VIII D - każda wróciła ze szkoły w Lemanie z nagrodą rzeczową i dyplomem, ale zwycięzca mógł być tylko jeden!        

          Zaszczytny tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii w roku szkolnym 2022/2023 przypadł Julii Sielawie, która w doskonałym stylu pokonała rywali z całego powiatu kolneńskiego! 🏆👏🏆👏🏆👏🏆

          

          Klasowe koleżanki Julii - Kinga Włodkowska i Agata Święczkowska zostały wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu. Cała trójka zwyciężyła 11 października w wewnętrznych ogólnoszkolnych eliminacjach, które cieszyły się w tym roku rekordowym zainteresowaniem - ze szkolnym dyktandem zmierzyło się bowiem aż trzydzieścioro miłośników ortografii, dla których słownik ortograficzny nie skrywa prawie żadnych tajemnic 🙂😉

           Serdecznie Ci gratulujemy - Julio i życzymy wielu kolejnych sukcesów!

    • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW- dołączyliśmy do akcji sklepu Lidl
     • SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW- dołączyliśmy do akcji sklepu Lidl

     •  

       

          Pragniemy poinformować wszystkich Przyjaciół Dwójki, Rodziców i Uczniów o fakcie przystąpienia SP nr 2 w Kolnie do akcji sklepu Lidl pt. " Szkoły pełne talentów".

         Zapraszamy do przekazywania Talenciaków na konto Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie w formie tradycyjnej (papierowe kupony, które można wrzucać do specjalnych skrzynek w szkole) lub poprzez zeskanowanie kodów QR i przekazanie Talenciaków naszej szkole. 

         Nagrody są naprawdę imponujące, a finał akcji zbliża się wielkimi krokami...

    • Jak dbać o zwierzęta?
     • Jak dbać o zwierzęta?

     • Poniedziałkowe spotkanie 

      klasy II B z panem Adamem Domagalskim. Uczniowie w gabinecie weterynaryjnym "Zwierzak" poznawali specyfikę pracy weterynarza.

    • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
     • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

     • "WYKSZTAŁCENIE

                               TO DOBRO, 

            KTÓREGO NIKT NAS NIE POZBAWI"

                                                     J.Menander

      👩‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫👩‍🏫🧑‍🏫

                     

            Ta jakże ponadczasowa i aktualna sentencja przyświecała szkolnym obchodom Dnia Edukacji Narodowej w kolneńskiej "Dwójce". 

           Szkolną galę, dedykowaną Nauczycielom i Pracownikom Administracyjnym, uświetnili swoją obecnością dostojni Goście, Nauczyciele Emeryci, Rodzice oraz Przyjaciele kolneńskiej Dwójki.

       

           Z rąk Pana Dyrektora - Dariusza Łosiewskiego- uhonorowanego Nagrodą Burmistrza - dyrektorskie wyróżnienia odebrali Nauczyciele, uczący w SP 2, zaś muzyczne i satyryczne życzenia dedykowali Radzie Pedagogicznej uczniowie, występujący w szkolnej gali. 

       

          Słowem, rekwizytem i piosenką Młodzi Aktorzy wyrazili swą wdzięczność i podziw za trud nauczycielskiej pracy. Ostatni akcent dzisiejszego przedstawienia w sposób humorystyczny - z dużym przymrużeniem oka - ukazywał jeden dzień z życia szkoły, szkoły, w której oprócz codziennych trudów edukacji niewątpliwie rodzą się i szlifują wciąż nowe Talenty...

    • PIKNIK INTEGRACYJNY KLAS IV
     • PIKNIK INTEGRACYJNY KLAS IV

     •             🧒👦👧🧑🤷‍♂️🤷‍♀️🙋‍♂️🙋‍♀️🏃‍♀️🏃🤺🤸🤸‍♀️👬👫👭🧑‍🤝‍🧑

            12 października odbył się piknik klas czwartych SP2. Miał on miejsce w bazie harcerskiej w Koźle. Na uczniów czekały różne atrakcje, m.in. ognisko, zabawy i gry w terenie pod kierunkiem harcerzy. Dzieci wykazały się zręcznością i pomysłowością. Wszyscy doskonale się bawili, a własnoręcznie upieczone kiełbaski wybornie smakowały. Wspólne spotkanie przy ognisku umożliwiło integrację uczniów.