• SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM JACKIEM ŁAPIŃSKIM
     • SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM JACKIEM ŁAPIŃSKIM

     • 📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚📖📚

                         Spotkanie 

                            z pisarzem

          panem Jackiem Łapińskim

                      

       

             28 listopada 2022 roku w sali widowiskowej KOKiS odbyło sie spotkanie autorskie z panem Jackiem Łapińskim - pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą, nauczycielem, a przede wszystkim przyjaznym, pogodnym i radosnym pasjonatem psychologii pozytywnej, będącym autorem książek- poradników pozytywnego myślenia (m.in. „Dlaczego warto czytać książki”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym” oraz „Z uśmiechem Ci do twarzy”. 

           Gość KOKiS-u poprowadził szkoleniowe spotkanie autorskie z uczniami klas VII i VIII, dotyczące pogłębiania pasji i rozwoju osobistego, które w skrócie można opisać fragmentem z jednej z jego książek: 

       

           „Jeśli jesteś uśmiechnięty – to jesteś zdrowszy. Jeśli jesteś uśmiechnięty – to lepiej działasz. Jeśli jesteś zdrowy i dobrze działasz, to odniesiesz sukces i będziesz jeszcze bardziej uśmiechnięty".

       

        To była myśl przewodnia dzisiejszego spotkania. Autor w swym wystąpieniu nawiązywał wielokrotnie do tego, byśmy się uśmiechali, niezależnie od pogody za oknem, bo tak naprawdę najważniejsza jest pogoda ducha. Pisarz wielokrotnie podkreślał fakt, iż to, jacy jesteśmy i w jaki sposób podchodzimy do życia i ludzi, zależy nie tylko od nas samych, czy naszych nabytych w życiu doświadczeń, ale także od natury, z którą człowiek się rodzi – pesymistyczną lub optymistyczną. 

          Pan Jacek zaznaczył też, że w budowaniu własnej tożsamości i poczucia wartości może nam pomóc... CZYTANIE KSIĄŻEK, gdyż jest to czynność bardzo magiczna, jest naszą ukrytą siłą: dokarmia umysł, pozwala zdobywać i przekazywać wiedzę. Ważna jest również codzienna praca nad naszym ciałem. Autor podkreślił tu nieocenioną rolę aktywności fizycznej, gimnastyki, spacerów, codziennego kontaktu ze światłem słonecznym oraz z innymi ludźmi - gronem bliskich znajomych, rodziną, przyjaciółmi, z którymi można aktywnie spędzić czas. 

       

          „Tak więc uśmiechnij się, proszę!"😊 A wtedy również i los uśmiechnie się do Ciebie! 😊

    • Wycieczka klas 8 do stolicy Podlasia
     • Wycieczka klas 8 do stolicy Podlasia

     • WYCIECZKOWE LEKCJE

                              W "DWÓJCE"

         

             Dnia 25.11.2022 roku klasy ósme: 8a, 8b i 8d wzięły udział w wycieczce szkolnej do Białegostoku. 

           W tym dniu uczniowie mieli tylko trzy lekcje, ale za to nietradycyjne. Swój pobyt wycieczkowicze rozpoczęli od pełnej emocji obserwacji próby orkiestry, w czasie której wysłuchali koncertu instrumentalnego utworów Wagnera i Mozarta, a to wszystko podczas Próby Generalnej w Filharmonii Podlaskiej. 🎼🎶🎻🎷🥁🪕 Następnie udaliśmy się na kolejną- żywą lekcję historii do niedawno otwartego Muzeum Sybiru, gdzie młodzież miała okazję dokładniej poznać często tragiczne losy Polaków i obcokrajowców zesłanych na Sybir w 1940 r. Obejrzeliśmy tam również autentyczne zdjęcia i rekwizyty oraz wysłuchaliśmy archiwalnych wypowiedzi Sybiraków. 

          Ostatnim punktem programu była niezwykła lekcja wuefu na wesoło, którą zorganiziwano w parku trampolin "Strefa Wysokich Lotów".🤸‍♂️🤸‍♀️🤸 Po takich emocjach udaliśmy się na zasłużony posiłek🍔🥗🍕🍟🌭🌮🍗, a po nim w drogę powrotną 🚍🚌🚍🚌. 

           Tym miłym akcentem tego "katarzynkowo-andrzejkowego" wyjątkowego piątku rozpoczęliśmy weekend...i odliczanie do świat 🌲🌲🌲

    • ANDRZEJKI KLAS 4-8
     • ANDRZEJKI KLAS 4-8

     • "DWÓJKOWE" ANDRZEJKI klas 4-8           🎩👒🤡🦹‍♀️🦹🧛💃🕺

          Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Andrzejki do tej pory są nocą, która kojarzy nam się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. ✨️🎈🎉🎆

           W naszym "Dwójkowym" wydaniu była to impreza wypełniona wesołą zabawą z przymrużeniem oka 😉🙃🙂Zapraszamy na fotorelację!

       

      Andrzejki obchodzone są z 29 na 30 listopada. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Właśnie wtedy dziewczęta mogły uchylić rąbka tajemnicy dotyczącej ich przyszłego zamążpójścia. Wróżby na Andrzejki traktowały więc bardzo poważnie.

       

      Tradycje andrzejkowe dużą wagę przykładały do znaczenia snów. W niektórych regionach kraju dziewczęta pościły przez cały dzień, a przed snem jadły słonego śledzia. 🐋🐋🐋 Miało to przynieść proroczy sen, podczas którego zobaczą swojego przyszłego męża. Kolejną tradycją andrzejkową było ucinanie gałązek wiśni, które wstawiano do wody. Jeżeli gałązka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wróżyła pannie szybkie wyjście za mąż. 🌿🌿🌿

       

      Jednak najbardziej znaną z tradycji andrzejkowych jest lanie wosku. 🗝🗝🗝Dawniej do wróżby wykorzystywano cynę lub ołów. Najlepiej jeśli pochodziły z ram okien lub witraży z kościoła, ponieważ było to symbolem nierozerwalnego związku. Po roztopieniu przelewano je na zimną wodę przez otwór klucza, co oznaczało otwarcie bramy czasu. Również powstałe w ten sposób kształty miały konkretne znaczenie. Postać anioła 😇😇 oznaczała opiekę, kształt chmury ☁️☁️ sugerował, że trzeba otworzyć się na nowe doświadczenia, natomiast kot 🐈🐈‍⬛🐱 ostrzegał przed podejmowaniem pochopnych decyzji i nieprzemyślanymi związkami. Oprócz lania wosku, wróżby na andrzejki obejmują przestawianie oraz rzucanie butów ,🥿👠👡👢👞👟🥾obieranie jabłek 🍎🍏🍎🍏, czy szukanie imienia ukochanej osoby na kartonowym sercu lub we wnętrzu balonika.🎈🎈🎈

    • Święto Czytelnictwa w "Dwójce"
     • Święto Czytelnictwa w "Dwójce"

     •  

         Konkurs Pięknego Czytania 

                      📚📔📕📖📗📘📙📚

       

           Najwięcej dobrych stron posiada KSIĄŻKA!!! 📚📖📚📖📚📖📚📖📚

          O tym, jak ważne i istotne w rozwoju dzieci jest czytanie, naszych uczniów - sądząc po frekwencji w konkursie- nie trzeba przekonywać. 

          Wspólny konkurs szkolnej Świetlicy i Biblioteki cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

       W Konkursie Pięknego Czytania uczestniczyli chętni uczniowie z klas 1-3. W każdym oddziale Jury wyłoniło I, II i III miejsce. Uczestnicy konkursu mogli wybrać dowolną książkę, z której prezentowali wcześniej przygotowany tekst. Punktacji zostało poddane ogólne wrażenie oraz intonacja, ekspresja i interpretacja tekstu.

          Oto nagrodzeni - oczywiście książkami 📚📖📚Finalisci! Serdeczne gratulujemy Wyróżnionym Uczniom!

    • ŚWIĘTO PATRONA
     • ŚWIĘTO PATRONA

     • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY                       NOBLISTY        HENRYKA SIENKIEWICZA 

         Henryk Sienkiewicz to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. 15 listopada obchodziliśmy rocznicę śmierci Naszego Patrona, w związku z tym jako szkoła nosząca jego imię, postanowiliśmy uczcić ten jubileusz. W szkole pojawiły się specjalne tablice informacyjne dotyczące życia i twórczości pierwszego polskiego Noblisty w dziedzinie literatury. 

       

      Sienkiewicz w 1905 roku za całokształt swojej twórczości został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

       

      Oto garść ciekawostek na temat naszego Patrona:

      1.Pełne imię i nazwisko pisarza to Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz. Pseudonim literacki Sienkiewicza to Litwos. 

      2.Gdzie i kiedy urodził się Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej (obecne województwo lubelskie).

      3. Gdzie i kiedy zmarł Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Szwajcarskim Vevey.

      4. Co było przyczyną śmierci Henryka Sienkiewicza?

      Henryk Sienkiewicz zmarł na tętniaka serca (anewryzm 

      5. Ile żon miał Henryk Sienkiewicz.

      Miał 3 żony: Maria Szetkiewicz, Maria Romanowska oraz Maria Babska.

      6. Ile dzieci miał Henryk Sienkiewicz?

      Miał dwójkę dzieci: syna Henryka Józefa i córkę Jadwigę.

      7. Ile wzrostu miał Henryk Sienkiewicz?

      Miał tylko 154 cm wzrostu.

      8. Ile lat żył Henryk Sienkiewicz?

      Henryk Sienkiewicz żył lat 70.

      9. Spod jakiego znaku Zodiaku był Henryk Sienkiewicz?

      Byk.

      10. Ile książek napisał?

      Napisał 36 książek.

    • KAPELUSZ PANI JESIENI
     • KAPELUSZ PANI JESIENI

     • 🍁🍂🍃🍁🍂🍃

       

      👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒🎩👒

           Już za chwilę Jesienna Dama🍁🍂🍃 odda Pani Zimie ❄️☃️🌨 władanie nad światem przyrody, ale póki co uczniowie klas 1-3 postanowili pożegnać obecną porę roku szczególnym konkursem.

       

                 🎩👒🎩👒🍃🍂🍁👒🎩👒🎩

          Zapraszamy do podziwiania pięknych prac naszych zdolnych uczniów! Zwycięzcom i Wyróżnionym serdecznie gratulujemy! 👏👏👏

    • Wojskowa Gra Terenowa
     • Wojskowa Gra Terenowa

     • "Dwójka" świętuje aktywnie 🇵🇱104.rocznicę odzyskania niepodległości 🇵🇱 podczas Wojskowej Gry Terenowej!

      Baczność! 🏃‍♀️🏃🏆🎯🪀🦺🪖🪖🪖

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DWÓJCE
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W DWÓJCE

     • 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

                Kartka z kalendarza     📅📆 🇵🇱🤍❤🤍   

      11        Listopada 

           "Dwójkowe" Przedszkolaki cały tydzień celebrowały Święto Niepodległości, tworząc patriotyczne dekoracje i wystawy okolicznościowe. Dziś, uczestnicząc w akcji "Szkoła do Hymnu!", ze swych malutkich serduszek z calych sił wyśpiewały "Mazurka Dąbrowskiego".

       

      🇵🇱Fotorelacja🇵🇱

         Z kolei starsi uczniowie klas 1-3 i 4-8 celebrowali Święto Niepodległości uczestnicząc  w uroczystym apelu, poświęconym 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Słowem i piosenką cala społeczność kolneńskiej Dwójki dała świadectwo pamięci,  szacunku, patriotycznych postaw i miłości do narodowych symboli.

         O symbolicznej  godzinie 11.11 uczniowie, na czele z  chórem szkolnym, odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego,  uczestnicząc w ten sposób w ogólnopolskiej akcji #Szkoła do Hymnu! 

    • SZKOŁA 🇵🇱 DO🇵🇱 HYMNU!
     • SZKOŁA 🇵🇱 DO🇵🇱 HYMNU!

     •  

                   🇵🇱 🇵🇱🇵🇱🇵🇱 

      #szkoladohymnu

      #SzkołaDoHymnu 

       

          Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu!". 

          W przeddzień Święta Niepodległości o godzinie 11.11 cala społeczność kolneńskiej "Dwójki" uroczyście odśpiewała "Mazurka Dąbrowskiego", dając świadectwo pamięci, przywiązania do historii i patriotyzmu.

    • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
     • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day of Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a( 1901-1966). 

      Dwójkowe 5-latki  uczciły to jakże sympatyczne święto, przebierając się za ulubionych bajkowych bohaterów.