• DWÓJKOWA AKCJA CHARYTATYWNA
     • DWÓJKOWA AKCJA CHARYTATYWNA

     • ❤️❤️🪙💵 5670 zł 💷🪙❤️❤️

          NA LECZENIE I REHABILITACJĘ ZOSI 

       

           Taką wspaniałą kwotę💰💰💰 uzyskaliśmy dzięki Waszym cudownym serduszkom i niezwykłej hojności !!!

          Dwudniowa DWÓJKOWA akcja charytatywna na rzecz chorej Zosi Trzcińskiej osiągnęła imponujący wynik finansowy - do puszki ze zdjęciem Zosieńki trafiło pięć tysięcy sześćset siedemdziesiąt złotych ‼️‼️‼️

          Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników SP2 w Kolnie na kiermaszu słodkości pojawiła się imponująca ilość smakołyków, a na wszystkich miłośników ciast i deserów czekała tego dnia istna uczta dla podniebienia. 😋😋😋😜😛

    • Dwójka pomaga Zosi
     • Dwójka pomaga Zosi

     • ❤️ POMAGAMY !!! ❤️

         W dniu 7 marca (w godzinach 9.40 - 13.00) nasza szkoła organizuje akcję charytatywną "Słodki kiermasz", z której dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Zosi Trzcińskiej. 

          Dziewczynka otrzymała od losu wiele chorób: padaczkę, uszkodzenia mózgu, oczopląs i bardzo rzadką chorobę metaboliczną - zaburzenia remetylacji. To wszystko sprawiło, że Zosia jest dzieckiem niepełnosprawnym i wymaga intensywnej rehabilitacji oraz turnusów rehabilitacyjnych. 

       

          Zapraszamy całą społeczność szkolną oraz rodziców do wzięcia udziału w akcji. Będzie można zakupić ciasto 🎂🍰🧁🍪 również na wynos. Otwórzmy swoje serca i pomóżmy Zosi! ❤🧡💛💚💙💜🤍🤎

       

      Otwórzmy tego dnia skarbonki, portfele i przede wszystkim nasze serduszka, aby pomóc Zosi w walce o zdrowie !

    • DWÓJKOWA EDUKACJA TEATRALNA
     • DWÓJKOWA EDUKACJA TEATRALNA

     • EDUKACJA TEATRALNA                        W DWÓJCE                         🎭🎭🎭

          Udział w edukacyjnych spektaklach teatralnych powoli wchodzi nam w krew i staje się tradycją! 🙂😉

          Podczas dzisiejszej edukacji teatralnej uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. 

          Żywiołowa i pełna ekspresji rudowłosa bohaterka powieści autorstwa L.M.Montgomery wzruszyła i jednocześnie rozbawiła zgromadzoną w sali widowiskowej KOKiS publiczność, która z nieskrywaną radością towarzyszyła tytułowej Ani (Nie Andzi😉) w jej przygodach.

    • Dwójkowe projekty edukacyjne
     • Dwójkowe projekty edukacyjne

     •  PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY

      🧐💭👩‍🏫🧑‍🏫👨‍💻👩‍💻🍅🥒🌶🫒🥬🥗🍜🍽

                            "MITOLOGIA 

                     DO DZIAŁANIA SKŁANIA"

       

          Nasz międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny związany z mitolologią grecką doczekał się nowej odsłony. Po ubiegłorocznym Orszaku Bóstw Greckich, który przemierzał szkolne korytarze niczym rozśpiewany orszak Dionizosa, w kolejnej- tegorocznej edycji łączymy siły! 

         Tematyka mitologiczna zagości bowiem aż na 7 przedmiotach szkolnych: ‼️‼️‼️

      * na języku polskim

      * na historii

      * na geografii 

      * na informatyce 

      * na plastyce

      * na muzyce

      * na zajęciach technicznych

       

      Zarówno Nauczyciele jak i Uczniowie klas V i VI już czekają w blokach startowych! Przygotowania trwają a rozpoczęliśmy je w szkolnym Laboratorium Przyszłości. Na I ogień 🔥poszły umiejętności kulinarne naszych uczniów. W czasie wczorajszych zajęć technicznych piątoklasiści zgłębiali tajniki greckiej kuchni - oczywiście pod kątem mitologii. I tak powstały nasze greckie pyszności- owocowe koktajle, sałatki, koreczki, szaszłyki a nawet pity i tortille. Mogliśmy się poczuć jak na olimpijskiej uczcie u Zeusa i Hery - zajadając się ambrozją, popijaliśmy słynny nektar i czuliśmy się jak prawdziwi greccy bogowie! 🌎🌏🏖🏛

      A już niedługo nasi uczniowie stworzą: interaktywne Karty Bóstw Greckich na informatyce; na muzyce zatańczą grecką Zorbę 💃🕺; odbędą geograficzną podróż do Grecji 🌏🌎🏛; przygotują kostiumy i rekwizyty - atrybuty bóstw greckich na finał naszego projektu, który odbędzie się już 10 marca!

      Karty postaci oraz ubiegłoroczne wspomnienia z Orszaku Bóstw Greckich 

      Wczorajsze kulinarne greckie szaleństwo w wykonaniu Uczniów klas VA I VC pod czujnym okiem Pani Agnieszki Florczykowskiej 🙂🥬🌶🥒🍅🥗🍜🍽

    • Lekturowe podróżowanie II B
     • Lekturowe podróżowanie II B

     • ❄️ ZAPRZYJAŹNIENI Z MROZEM ❄️
      Dwójkowe podróże międzykontynentalne 

          KLASA II B wraz z bohaterami lektury „Zaczarowana zagroda” przeniosła się na Antarktydę! 🌬❄️🌬❄️
          Uczniowie - podczas cyklu lekcji poświęconych lekturze - wykonywali własne makiety Antarktydy, dzięki którym utrwalili nabyte wiadomości dotyczące zamieszkujących ten niezwykły kontynent gatunków zwierząt i roślin 😜

    • Czym jest depresja?
     • Czym jest depresja?

     • Kartka z Kalendarza 📅📆📅📆

             Światowy Dzień Walki z Depresją 

       

            23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

           Z tej okazji pedagog specjalny w ramach pedagogizacji nauczycieli przygotował broszury, które można wykorzystać na lekcji wychowawczej. Broszury dotyczyły symptomów i pierwszych sygnałów świadczących o zmaganiu się z tą jakże poważną chorobą, która dotyka coraz wiekszy procent populacji na calym świecie - bez wzgledu na płeć, wiek czy status społeczny. 

         Celem tejże akcji było uświadomienie powagi choroby jaką jest depresja.

       

         Dodatkowo dla uczniów (i nie tylko) powstala okolicznościowa gazetka 📰📄📜📃📊 poświęcona tematyce depresji, którą wykonali pod okiem Pani Pedagog- Karoliny Jezusek nasi uczniowie.

    • SZLACHETNA AKCJA
     • SZLACHETNA AKCJA

     • TOLERUJĘ,  SZANUJĘ I AKCEPTUJĘ 
                  🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

           Nasza szkoła wraz z koordynatorem akcji - dwójkowym pedagogiem specjalnym - przystąpiła do konkursu pod hasłem "Podaję pomocną dłoń. Toleruję, szanuję i akceptuję". 
          Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Białymstoku przy współudziale komend miejskich/powiatowych Policji Garnizonu Podlaskiego.
          Szkolna akcja zakładała stworzenie plakatów, które w naszej placówce wykonali uczniowie klas piątych. Prace plastyczne dotyczyły tematyki tolerancji, otwartości, pomocy oraz szacunku.
          Plakaty zostały dostarczone na Komendę Powiatową Policji w Kolnie, zaś rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 lutego, wówczas wyłonieni zostaną laureaci. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i ich plakaty!

    • Bal w Przedszkolu
     • Bal w Przedszkolu

     • 🕺💃 PRZEDSZKOLAKI 💃🕺

                        ŻEGNAJĄ KARNAWAŁ 

           

            Dnia 20.02.2023r. w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Dzieci, korzystając z ostatnich dni karnawalu, miały okazję dać upust swoim emocjom i zaprezentować istne ,,szaleństwo na parkiecie".       

          Wychowawczynie, przy współpracy z Paniami z Hufca Pracy, zorganizowały mnóstwo zabaw i atrakcji. Dzieci zaprezentowały oryginalne stroje i kostiumy karnawałowe. Po wyczerpującej zabawie na przedszkolaków czekał słodki poczęstunek. 🍪🍰🧁🍫🍬🍭🍨

    • Edukacja teatralna w KOKiS
     • Edukacja teatralna w KOKiS

     • Lutowa edukacja teatralna

                                 klas 4-8

                                 🎭🎭🎭

       

          Mimo niesprzyjającej aury 🌧🌨🌪☁️🌫naszym Uczniom humory dopisywały, a to z pewnością za sprawą piątkowej edukacji teatralnej🎭🎭🎭. 

          Uczestniczyliśmy dziś (17.02.2023 r.) w spektaklu pt. "Legendy Orła Białego" w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Wrocławia, którego Aktorzy przypomnieli zgromadzonej w sali widowiskowej KOKiS-u publiczności najpopularniejsze polskie legendy m.in.: Legendę o Lechu, Czechu i Rusie, O Popielu i Piaście Kołodzieju, O Królewnie Wandzie, czy O smoku wawelskim. 

           W jednym z przedstawień w rolę Ziemowita wcieliła się na zaproszenie aktorów nasza uczennica - Dominika z klasy VIA, która świetnie poradziła sobie ze scenicznym debiutem 🙂

          Zimowa edycja edukacji teatralnej powróci już wkrótce, gdyż już 27.02.2023 roku zawita na kolneńską scenę spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza", na który z niecierpliwością czekamy!

    • Teatralne 🎭 próby Szóstoklasistów
     • Teatralne 🎭 próby Szóstoklasistów

     • Teatralne 🎭🎭🎭próby Szóstoklasistów na języku polskim

       

           Luty obfituje w naszej szkole w teatralne akcenty !🎭🎭🎭 

          W ramach edukacji teatralnej uczniowie klas 4-8 mają okazję uczestniczyć w aż 2 spektaklach: "Legendy Orła Białego" i "Ania z Zielonego Wzgórza". Ale to nie koniec teatralnych prób! 🎭

         Uczniowie klas VI A I VI C w ramach projektu edukacyjnego, podsumowującego pracę nad omawianiem Przypowieści Biblijnych, mogli sami odegrać wybrane sceny z poznanych przypowieści.   

         Szóstoklasiści samodzielnie przygotowali scenariusz, rekwizyty i kostiumy, prezentując niezapomniane sceny spisane przez Ewangelistów w Nowym Testamencie. Poznaliśmy dzięki naszym Młodym Aktorom znaczenie wdowiego grosza, siłę talentów czy moc miłosierdzia. 

          Oprócz scenek teatralnych uczniowie zaprezentowali również autorskie Lapbooki i prezentacje multimedialne poświęcone przypowieściom.

    • SMACZNY I TŁUSTY CZWARTEK 🍩🍩🍩
     • SMACZNY I TŁUSTY CZWARTEK 🍩🍩🍩

     • Kartka z Kalendarza 📅📆

      🍩🍩🍩 Tłusty Czwartek 🍩🍩🍩

       

           Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. 

       

          Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

      (Wikipedia)

       

      Smacznego! 🍩🍩🍩

    • SUKCESY NASZEJ SZKOŁY
     • SUKCESY NASZEJ SZKOŁY

     •  

                   🏆🏆🏆🥇🥇🥇🏆🏆

         Tegoroczne "dwójkowe"   Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego 

                🇵🇱🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱   GRATULUJEMY WAM SERDECZNIE!

      Agatko, Julio - życzymy Wam dalszych sukcesów edukacyjnych! Egzamin z Języka polskiego już macie "z głowy" i to na 100%

      Agata Święczkowska i Julia Sielawa - Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego w roku szkolnym 2022/2023 z klasy VIII D.

    • WALENTYNKI
     • WALENTYNKI

     • Kartka z Kalendarza 📅 14 lutego - ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ walentynki ❤️❤️❤️❤️❤️

       

         Ten długo wyczekiwany zimowy dzień przywitał nas iście wiosenną aurą. ☀️🌡🔥 Gorącym uczuciom i pierwszym miłościom sprzyjała nie tylko pogoda, ale także szereg aktywności, jakie uczniowie i nauczyciele zorganizowali na dzisiejszą wyjątkową okoliczność.

         Oprócz tradycyjnej Poczty Walentynkowej, przez którą przewinęły się setki walentynek, były też tematyczne prezentacje i miłosne quizy, nawiązujące do literackich historii miłosnych. Wśród szkolnej społeczności dominowała dziś czerwień - niezbędny kolor walentynkowej stylizacji ❤️💃🎈👠💄👙👗🩱🧣⛑️📕, zaś najmłodsi uczniowie odtańczyli (i odśpiewali po angielsku) specjalny walentynkowy układ choreograficzny pod okiem Pani Magdy 💃🕺❤️😍

    • Święto Pizzy 🍕🍕🍕
     • Święto Pizzy 🍕🍕🍕

     • Kartka z kalendarza 

                                 9 lutego

           🍕🍕 🍕 🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕

           MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY 

                                    🍕🍕🍕

             Klasa III C konsumuje 🍕i świętuje

       

            Święto pizzy, które wypada 9 lutego, to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów.

          Pizza, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z włoskiego Neapolu, chociaż jako pierwsi podobny do niej placek wypiekali już starożytni Grecy. Początkowo podawali go wyłącznie polanego oliwą i posypanego przyprawami, co odróżnia ten specjał od pizzy jedzonej obecnie - obowiązkowo z serem i sosem. Ta część historii pizzy wiąże się również z trudnościami w ustaleniu pochodzenia samej nazwy potrawy. Część językoznawców uważa bowiem, że pochodzi ona od greckiego wyrazu plax, oznaczającego coś płaskiego. Inni z kolei wskazują na powiązania z łaciną i słowem pinsere, oznaczającym tłuczenie lub rozcieranie.

       

      W Światowy Dzień Pizzy jemy danie podobne do tego powstałego w XVI wieku we wspomnianym już Neapolu. Na początku był to placek nasączony tłuszczem, zwykle oliwą bądź smalcem, z dodatkiem sera czy ryby. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do roku 1889. Wtedy też, po zjednoczeniu Włoch, tron objęła dynastia sabaudzka. Choć jej członkowie pochodzili z Francji, na miejscu zetknęli się z kuchnią włoską. To właśnie wtedy królowa Małgorzata spróbowała specjalnie przygotowanych rodzajów pizzy. Jeden z nich zawierał sos stworzony na bazie pomidorów, ser oraz oregano. Danie tak bardzo posmakowało monarchini, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita. Obecnie przysmak ten dostępny jest właściwie w każdym miejscu serwującym pizzę, stanowi też bazę dla wielu eksperymentów w komponowaniu nowych odsłon tej popularnej potrawy.

       

      Wciąż jednak nie moglibyśmy obchodzić Międzynarodowego Dnia Pizzy, gdyby danie to nie zostało spopularyzowane w Ameryce. Na początku XX wieku, kiedy wielu Włochów wyemigrowało do USA, przywieźli ze sobą ten powszechnie dziś znany przepis. Przybysze zaczęli otwierać rodzinne biznesy, w tym restauracje, w których serwowali pizzę. Coraz więcej osób poznawało jej doskonały smak, a sama receptura z czasem uległa pewnym zmianom, m.in. ciasto w amerykańskiej wersji pizzy stało się znacznie grubsze. W takim właśnie wydaniu danie zaczęło podbijać świat, w tym także Polskę. 

       

      A może by tak świętować Dzień Pizzy na swój własny sposób i przyrządzić danie samemu? Możecie skomponować je z dowolnych składników - poniżej zamieszczamy podstawowy przepis, który każdy może wzbogacić wedle własnego gustu i smaku ! Smacznego! 🍕🍕🍕

       

      Przepis (dla 2 osób):🍕🍕🍕🍕🍕🍕

       

      ● 500 g mąki pszennej, najlepiej tej oznaczonej jako 00 (Farina),

       

      ● 325 ml wody,

       

      ● ok. 4 g drożdży instant lub 15 g drożdży świeżych,

       

      ● ok. 25 ml oliwy z oliwek + odrobina do natłuszczenia folii (opcjonalnie),

       

      ● 2–3 kulki mozzarelli,

       

      ● 15 g koncentratu pomidorowego,

       

      ● 400 g pomidorów z puszki (Pelatti),

       

      ● oregano do smaku (ok. 3 łyżek),

       

      ● sól i pieprz.

       

      ● świeża bazylia!

      (źródło: payback.pl)

    • BEZPIECZNI PODCZAS FERII ZIMOWYCH
     • BEZPIECZNI PODCZAS FERII ZIMOWYCH

     • Podczas ostatniego tygodnia poprzedzającego ferie zimowe w województwie podlaskim w naszej szkole odbyły się prelekcje edukacyjne z udziałem policjantów z Powiatowej  Komendy Policji w Kolnie. 

      Dzięki pogadankom edukacyjnym i konkursom poświęconym zasadom bezpieczeństwa nasi uczniowie mieli okazję przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas białego szaleństwa, jakie z pewnością czeka wszystkich uczniów w związku z obecną aurą 🌨🌡❄️🏂⛷️

    • W Nowy Rok z lutownicą w ręku 🙃
     • W Nowy Rok z lutownicą w ręku 🙃

     •                        🪚🔫🪚🔫

       

          Nasi Uczniowie - pod wodzą pani Agnieszki Florczykowskiej - styczniowe zajęcia techniczne rozpoczęli z wypalarką w ręku. 

          Podczas zajęć technicznych w Laboratorium Przyszłości uczniowie chwycili za lutownice i wypalarki, tworząc 

      oryginalne i ozdobne deski na święto Babci i Dziadka. Z całą pewnością ich wspaniałe prezenty rozczulą serca Babć i Dziadków ❤🧡💛 a niezwykle kreatywne i oryginalne upominki, wykonane własnoręcznie, ozdobią niejedną kuchnię!

    • DWÓJKOWE JASEŁKA
     • DWÓJKOWE JASEŁKA

     •  ✨️⭐️              🎄✨️🎄✨️🎄✨️

               ,,Mario, dałaś życie Temu,       

                                      kto Tobie życie dał..."

       

            Bóg narodzony z Niewiasty, która jest Jego Dziełem, stwarza człowieka, by móc narodzić się w jego sercu, często umęczonym, ale pragnącym Miłości. 

          Dzięki swojej Matce, może być ,,Bogiem z nami."

       

           To piękne i poruszające serce przesłanie towarzyszyło dzisiejszemu spektaklowi jasełkowemu w wykonaniu Uczniów i Katechetów z kolneńskiej Dwójki. 

           Wspaniali Młodzi Aktorzy, którzy wcielili się w biblijne postaci, fantastycznie oddali klimat Cudu Narodzin w Betlejem, przynosząc zgromadzonej tłumnie na szkolnej sali gimnastycznej publiczności nieskrywane wzruszenie i szczere poruszenie. 

           Nastrojowa i oddająca klimat Bożego Narodzenia muzyka stanowiła nieodłączny element przedstawienia. 

           Po tak długiej pandemicznej przerwie cała społeczność SP nr 2 była spragniona tego typu wzruszeń i przeżyć, co w swoim przemówieniu podkreślił Dyrektor SP2 Pan Dariusz Łosiewski. 

          Z kolei Burmistrz Kolna Pan Andrzej Duda dziękował reżyserom spektaklu i aktorom za szczere wzruszenia, wywołane odbiorem dzisiejszych jasełek.

       

          Pozostając pod wrażeniem wspaniałego spektaklu, życzymy całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Kolnie - Uczniom, Rodzicom, Pracownikom i Kadrze Pedagogicznej 

      błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia! 

      ⭐️✨️🎄🎅🌲✨️⭐️🎅🎄✨️⭐️🎅🎄✨️🎅

      Fotorelacja