• ORSZAK GRECKICH BÓSTW
     • ORSZAK GRECKICH BÓSTW

     • DWÓJKOWE 
                     PROJEKTY EDUKACYJNE
         Międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny               
                "Mitologia do działania skłania"

         Ten niezwykle widowiskowy i lubiany przez uczniów projekt międzyprzedmiotowy w SP nr 2 w Kolnie był realizowany w terminie od 14 lutego do 14 marca. Był to miesiąc pełen niezwykłych aktywności, gdyż do projektu przystąpiły trzy klasy piąte: VA, VB, VC (ponad 60 uczniów) oraz aż 9 nauczycieli, uczących łącznie 7 przedmiotów! 
          Tematyka mitologiczna, wynikająca z realizacji podstawy programowej, została tak skorelowana, aby piątoklasiści zestawiali ze sobą treści przedmiotowe dotyczące greckich mitów i ich wciąż żywego wpływu na kulturę i literaturę współczesną. I tak:
      ➡️Na języku polskim, oprócz zapoznania z treścią najpopularniejszych mitów, badaliśmy wpływ mitologii na nasz ojczysty język. Poznaliśmy znaczenie mitologicznych frazeologizmów,  które na dobre zadomowiły się w polszczyznie. Tworzyliśmy opowiadania twórcze na podstawie poznanych mitów oraz karty mitologicznych bohaterów. Redagowaliśmy opisy dzieł sztuki czerpiących z bogactwa mitologii.
      ➡️Na historii zgłębialiśmy tajniki Hadesu, czyli mitologicznego Krolestwa Umarłych oraz poznawaliśmy sekrety greckich bóstw  ucztując z nimi na Olimpie.
      ➡️Na lekcjach geografii rozmawialiśmy o Grecji. Uwzględniliśmy następujące zagadnienia, wykorzystując w naszej pracy atlasy, mapy i internetowe zasoby geograficzne:
      1. Położenie i oblewające wody
      2. Największe wyspy
      3. Sąsiadujące państwa
      4. Surowce mineralne
      5. Zabytki, największe atrakcje (wytyczyliśmy turystyczny wakacyjny szlak wyprawy śladem bóstw olimpijskich)
      6. Uprawiane rośliny
      7. Typowe potrawy
      8. Religie
      ➡️Na informatyce, wykorzystując umiejętności polonistyczne i notatki z lekcji, uczyliśmy się obsługi aplikacji TIK cardmaker, dzięki której wygenerowaliśmy i wydrukowaliśmy karty postaci mitologicznych. Dzięki Laboratorium Przyszłości i drukarce 3D powstały nasze piękne atrybuty i dekoracje zaprezentowane podczas finału akcji - Orszaku Bóstw Greckich w dniu 10 marca.
      ➡️Podczas zajęć technicznych ponownie korzystaliśmy ze sprzetu z Laboratorium Przyszłości, tworząc przepyszne specjały kuchni śródziemnomorskiej takie jak: koreczki owocowe podawane w granacie  tortille warzywne z sosem czy tradycyjną sałatkę grecką 🥗
      ➡️Na plastyce podziwialiśmy obrazy o tematyce mitologicznej i zgłębialiśmy wpływ mitologii na sztukę, a także omawialiśmy elementy greckiego stroju.
      ➡️Na muzyce wstaliśmy ze szkolnych ław,  aby poznać układ choreograficzny słynnej greckiej zorby, którą tańczyliśmy podczas Orszaku Bóstw Greckich, zapraszając do wspólnej zabawy chętnych i roztańczonych uczniów. W taki niecodzienny sposób poznawaliśmy kulturę Grecji. Słuchaliśmy też greckich piosenek oraz typowych dla tamtejszej muzyki instrumentów. Uczyliśmy się tańczyć greckie sirtaki. 

         Finał projektu odbył się w piątek 10 marca. Tanecznym krokiem, przy dźwiękach zorby, spłynęliśmy z Olimpu prosto na ulicę Szkolną wprost do gabinetu Pani Sekretarki, której złożyliśmy słodki olimpijski dar -  ambrozję. Odwiedzaliśmy - również ze słodkimi darami i mini flagami Grecji- także wybrane klasy, którym nasze bóstwa zaprezentowały swoj autorski hymn, odśpiewany przez mitologiczny chór oraz scenki rodzajowe.
         Z kolei w czasie 2 długich przerw nasi greccy wysłannicy, rozlokowani obok niebieskich ekranów w 6 punktach lokalizacyjnych na 3 szkolnych kondygnacjach, zapraszali uczniów do wspólnej zabawy podczas stacji zadaniowych. Kusili nas przygotowanymi przez siebie quizami i konkursami: była tu gra memory, mitologiczne koło fortuny, drzewko genealogiczne i szereg pytań i zagadek dzięki którym każdy chętny uczeń mógł wziąć udział w mitologicznej loterii nagród - wystarczyło zaliczyć minimum 3 stacje zadaniowe, uzyskać przepustkę dzięki poprawnej odpowiedzi na pytanie z zakresu znajomości mitów, a następnie zgłosić swój udział w loterii u koordynatora akcji - bogini Artemidy znanej też  jako Diana. 
         Zabawa była przednia! Na ten jeden marcowy piątek nasza szkoła zamieniła się w prawdziwy Olimp, a wspaniale wystylizowani uczniowie z całą pewnością zapamiętają omawione treści mitologiczne na długo!

    • Marcin Kozioł - spotkanie autorskie
     • Marcin Kozioł - spotkanie autorskie

     • 📚📚 SPOTKANIE AUTORSKIE 📚📚

       

            15 marca 2023 roku klasy 3 miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem książek dla dzieci, podróżnikiem Marcinem Koziołem. 

          Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna. Autor prezentował swoje książki, opowiadał o podróżach i swoich pasjach. Po spotkaniu można było kupić książkę z imienną dedykacją od autora.

    • ZAELEKTRYZOWANI NAUKĄ
     • ZAELEKTRYZOWANI NAUKĄ

     •  
                       LEKCJA POKAZOWA 
                 POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI 
                      🥽📌🧲⚖️🧯🎈⚠️⛔️

           Dzisiaj ( tj.15.03.2023 roku) w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. "Poczuj chemię do fizyki".  Poprowadzili ją dwaj fascynaci przedmiotów ścisłych -  Panowie z grupy  "Zaelektryzowani", którzy udowodnili nam, że chemia i fizyka to nie tylko reguły książkowe, których trzeba się nauczyć, ale przede wszystkim wiedza praktyczna, która może przydać się nam w życiu codziennym.

          Celem pokazu  było praktyczne przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczniów. W programie znalazły się zabawy z gazami (ciekły azot, hel, metan), ale również ciekawe zjawiska z fizyki (ciśnienie w próżni). Uczniowie mieli okazje zobaczyć m.in. poduszkowiec, który uniósł Norberta w powietrze.
         Eksperymenty naukowe przysporzyły uczniom wiele radosci i ekscytacji, zwłaszcza ten,  w którym sprawdzane były właściwości helu przy użyciu balonika czy wytworzenie sztucznej mgły. Rozmaite rekwizyty i substancje, wykorzystane w trakcie pokazowej lekcji, sprawiły, że czuliśmy się jak w prawdziwym laboratorium!

    • NASZE DWÓJKOWE SUKCESY
     • NASZE DWÓJKOWE SUKCESY

     •  

      ​​​​​​​

       

      DWÓJKOWA Drużyna Matematycznych Mistrzów: Piotr Długozima,  Artur Dąbkowski i Jan Kozioł 

      MISTRZ RACHUNKU PAMIĘCIOWEGO 2023

                    9️⃣❌️4️⃣8️⃣3️⃣5️⃣7️⃣❓️❓️❓️

       

          Mistrzostwa powiatu kolneńskiego, odbywające się pod patronatem Burmistrza Miasta Kolno, zostały przeprowadzone we wtorek 14 marca 2023 roku podczas obchodów

                                  Dnia Liczby Pi- 3,14 🧮

       w SP nr 1 w Kolnie.

       

           Cele konkursu:

      ❗️ promowanie i popularyzacja matematyki wśród dzieci 

      ❗️odkrywanie talentów matematycznych 

      ❗️doskonalenie umiejętności szybkiego liczenia

       

         Nasza "DWÓJKOWA" drużyna matematycznych super - mózgów podczas dzisiejszego finału konkursu wywalczyła:

       

      3️⃣. Miejsce w konkursie drużynowym ( Artur Dąbkowski- VI C, Piotr Długozima - VI C oraz Jan Kozioł - klasa VI B)

      2️⃣. Miejsce w konkursie indywidualnym ( Piotr Długozima z klasy VI C)

       

         Serdecznie gratulujemy Naszym matematycznie uzdolnionym Uczniom i życzymy Wam - Piotrze, Arturze i Janie- kolejnych sukcesów! 

    • DWÓJKOWA AKCJA CHARYTATYWNA
     • DWÓJKOWA AKCJA CHARYTATYWNA

     • ❤️❤️🪙💵 5670 zł 💷🪙❤️❤️

          NA LECZENIE I REHABILITACJĘ ZOSI 

       

           Taką wspaniałą kwotę💰💰💰 uzyskaliśmy dzięki Waszym cudownym serduszkom i niezwykłej hojności !!!

          Dwudniowa DWÓJKOWA akcja charytatywna na rzecz chorej Zosi Trzcińskiej osiągnęła imponujący wynik finansowy - do puszki ze zdjęciem Zosieńki trafiło pięć tysięcy sześćset siedemdziesiąt złotych ‼️‼️‼️

          Dzięki wspólnemu zaangażowaniu Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Pracowników SP2 w Kolnie na kiermaszu słodkości pojawiła się imponująca ilość smakołyków, a na wszystkich miłośników ciast i deserów czekała tego dnia istna uczta dla podniebienia. 😋😋😋😜😛

    • Dwójka pomaga Zosi
     • Dwójka pomaga Zosi

     • ❤️ POMAGAMY !!! ❤️

         W dniu 7 marca (w godzinach 9.40 - 13.00) nasza szkoła organizuje akcję charytatywną "Słodki kiermasz", z której dochód zostanie przeznaczony na rehabilitację Zosi Trzcińskiej. 

          Dziewczynka otrzymała od losu wiele chorób: padaczkę, uszkodzenia mózgu, oczopląs i bardzo rzadką chorobę metaboliczną - zaburzenia remetylacji. To wszystko sprawiło, że Zosia jest dzieckiem niepełnosprawnym i wymaga intensywnej rehabilitacji oraz turnusów rehabilitacyjnych. 

       

          Zapraszamy całą społeczność szkolną oraz rodziców do wzięcia udziału w akcji. Będzie można zakupić ciasto 🎂🍰🧁🍪 również na wynos. Otwórzmy swoje serca i pomóżmy Zosi! ❤🧡💛💚💙💜🤍🤎

       

      Otwórzmy tego dnia skarbonki, portfele i przede wszystkim nasze serduszka, aby pomóc Zosi w walce o zdrowie !

    • DWÓJKOWA EDUKACJA TEATRALNA
     • DWÓJKOWA EDUKACJA TEATRALNA

     • EDUKACJA TEATRALNA                        W DWÓJCE                         🎭🎭🎭

          Udział w edukacyjnych spektaklach teatralnych powoli wchodzi nam w krew i staje się tradycją! 🙂😉

          Podczas dzisiejszej edukacji teatralnej uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. 

          Żywiołowa i pełna ekspresji rudowłosa bohaterka powieści autorstwa L.M.Montgomery wzruszyła i jednocześnie rozbawiła zgromadzoną w sali widowiskowej KOKiS publiczność, która z nieskrywaną radością towarzyszyła tytułowej Ani (Nie Andzi😉) w jej przygodach.

    • Dwójkowe projekty edukacyjne
     • Dwójkowe projekty edukacyjne

     •  PROJEKT MIĘDZYPRZEDMIOTOWY

      🧐💭👩‍🏫🧑‍🏫👨‍💻👩‍💻🍅🥒🌶🫒🥬🥗🍜🍽

                            "MITOLOGIA 

                     DO DZIAŁANIA SKŁANIA"

       

          Nasz międzyprzedmiotowy projekt edukacyjny związany z mitolologią grecką doczekał się nowej odsłony. Po ubiegłorocznym Orszaku Bóstw Greckich, który przemierzał szkolne korytarze niczym rozśpiewany orszak Dionizosa, w kolejnej- tegorocznej edycji łączymy siły! 

         Tematyka mitologiczna zagości bowiem aż na 7 przedmiotach szkolnych: ‼️‼️‼️

      * na języku polskim

      * na historii

      * na geografii 

      * na informatyce 

      * na plastyce

      * na muzyce

      * na zajęciach technicznych

       

      Zarówno Nauczyciele jak i Uczniowie klas V i VI już czekają w blokach startowych! Przygotowania trwają a rozpoczęliśmy je w szkolnym Laboratorium Przyszłości. Na I ogień 🔥poszły umiejętności kulinarne naszych uczniów. W czasie wczorajszych zajęć technicznych piątoklasiści zgłębiali tajniki greckiej kuchni - oczywiście pod kątem mitologii. I tak powstały nasze greckie pyszności- owocowe koktajle, sałatki, koreczki, szaszłyki a nawet pity i tortille. Mogliśmy się poczuć jak na olimpijskiej uczcie u Zeusa i Hery - zajadając się ambrozją, popijaliśmy słynny nektar i czuliśmy się jak prawdziwi greccy bogowie! 🌎🌏🏖🏛

      A już niedługo nasi uczniowie stworzą: interaktywne Karty Bóstw Greckich na informatyce; na muzyce zatańczą grecką Zorbę 💃🕺; odbędą geograficzną podróż do Grecji 🌏🌎🏛; przygotują kostiumy i rekwizyty - atrybuty bóstw greckich na finał naszego projektu, który odbędzie się już 10 marca!

      Karty postaci oraz ubiegłoroczne wspomnienia z Orszaku Bóstw Greckich 

      Wczorajsze kulinarne greckie szaleństwo w wykonaniu Uczniów klas VA I VC pod czujnym okiem Pani Agnieszki Florczykowskiej 🙂🥬🌶🥒🍅🥗🍜🍽

    • Lekturowe podróżowanie II B
     • Lekturowe podróżowanie II B

     • ❄️ ZAPRZYJAŹNIENI Z MROZEM ❄️
      Dwójkowe podróże międzykontynentalne 

          KLASA II B wraz z bohaterami lektury „Zaczarowana zagroda” przeniosła się na Antarktydę! 🌬❄️🌬❄️
          Uczniowie - podczas cyklu lekcji poświęconych lekturze - wykonywali własne makiety Antarktydy, dzięki którym utrwalili nabyte wiadomości dotyczące zamieszkujących ten niezwykły kontynent gatunków zwierząt i roślin 😜

    • Czym jest depresja?
     • Czym jest depresja?

     • Kartka z Kalendarza 📅📆📅📆

             Światowy Dzień Walki z Depresją 

       

            23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

           Z tej okazji pedagog specjalny w ramach pedagogizacji nauczycieli przygotował broszury, które można wykorzystać na lekcji wychowawczej. Broszury dotyczyły symptomów i pierwszych sygnałów świadczących o zmaganiu się z tą jakże poważną chorobą, która dotyka coraz wiekszy procent populacji na calym świecie - bez wzgledu na płeć, wiek czy status społeczny. 

         Celem tejże akcji było uświadomienie powagi choroby jaką jest depresja.

       

         Dodatkowo dla uczniów (i nie tylko) powstala okolicznościowa gazetka 📰📄📜📃📊 poświęcona tematyce depresji, którą wykonali pod okiem Pani Pedagog- Karoliny Jezusek nasi uczniowie.

    • SZLACHETNA AKCJA
     • SZLACHETNA AKCJA

     • TOLERUJĘ,  SZANUJĘ I AKCEPTUJĘ 
                  🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

           Nasza szkoła wraz z koordynatorem akcji - dwójkowym pedagogiem specjalnym - przystąpiła do konkursu pod hasłem "Podaję pomocną dłoń. Toleruję, szanuję i akceptuję". 
          Organizatorem konkursu jest Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Białymstoku przy współudziale komend miejskich/powiatowych Policji Garnizonu Podlaskiego.
          Szkolna akcja zakładała stworzenie plakatów, które w naszej placówce wykonali uczniowie klas piątych. Prace plastyczne dotyczyły tematyki tolerancji, otwartości, pomocy oraz szacunku.
          Plakaty zostały dostarczone na Komendę Powiatową Policji w Kolnie, zaś rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 28 lutego, wówczas wyłonieni zostaną laureaci. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i ich plakaty!

    • Bal w Przedszkolu
     • Bal w Przedszkolu

     • 🕺💃 PRZEDSZKOLAKI 💃🕺

                        ŻEGNAJĄ KARNAWAŁ 

           

            Dnia 20.02.2023r. w oddziałach przedszkolnych odbył się bal karnawałowy. Dzieci, korzystając z ostatnich dni karnawalu, miały okazję dać upust swoim emocjom i zaprezentować istne ,,szaleństwo na parkiecie".       

          Wychowawczynie, przy współpracy z Paniami z Hufca Pracy, zorganizowały mnóstwo zabaw i atrakcji. Dzieci zaprezentowały oryginalne stroje i kostiumy karnawałowe. Po wyczerpującej zabawie na przedszkolaków czekał słodki poczęstunek. 🍪🍰🧁🍫🍬🍭🍨

    • Edukacja teatralna w KOKiS
     • Edukacja teatralna w KOKiS

     • Lutowa edukacja teatralna

                                 klas 4-8

                                 🎭🎭🎭

       

          Mimo niesprzyjającej aury 🌧🌨🌪☁️🌫naszym Uczniom humory dopisywały, a to z pewnością za sprawą piątkowej edukacji teatralnej🎭🎭🎭. 

          Uczestniczyliśmy dziś (17.02.2023 r.) w spektaklu pt. "Legendy Orła Białego" w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Wrocławia, którego Aktorzy przypomnieli zgromadzonej w sali widowiskowej KOKiS-u publiczności najpopularniejsze polskie legendy m.in.: Legendę o Lechu, Czechu i Rusie, O Popielu i Piaście Kołodzieju, O Królewnie Wandzie, czy O smoku wawelskim. 

           W jednym z przedstawień w rolę Ziemowita wcieliła się na zaproszenie aktorów nasza uczennica - Dominika z klasy VIA, która świetnie poradziła sobie ze scenicznym debiutem 🙂

          Zimowa edycja edukacji teatralnej powróci już wkrótce, gdyż już 27.02.2023 roku zawita na kolneńską scenę spektakl "Ania z Zielonego Wzgórza", na który z niecierpliwością czekamy!

    • Teatralne 🎭 próby Szóstoklasistów
     • Teatralne 🎭 próby Szóstoklasistów

     • Teatralne 🎭🎭🎭próby Szóstoklasistów na języku polskim

       

           Luty obfituje w naszej szkole w teatralne akcenty !🎭🎭🎭 

          W ramach edukacji teatralnej uczniowie klas 4-8 mają okazję uczestniczyć w aż 2 spektaklach: "Legendy Orła Białego" i "Ania z Zielonego Wzgórza". Ale to nie koniec teatralnych prób! 🎭

         Uczniowie klas VI A I VI C w ramach projektu edukacyjnego, podsumowującego pracę nad omawianiem Przypowieści Biblijnych, mogli sami odegrać wybrane sceny z poznanych przypowieści.   

         Szóstoklasiści samodzielnie przygotowali scenariusz, rekwizyty i kostiumy, prezentując niezapomniane sceny spisane przez Ewangelistów w Nowym Testamencie. Poznaliśmy dzięki naszym Młodym Aktorom znaczenie wdowiego grosza, siłę talentów czy moc miłosierdzia. 

          Oprócz scenek teatralnych uczniowie zaprezentowali również autorskie Lapbooki i prezentacje multimedialne poświęcone przypowieściom.

    • SMACZNY I TŁUSTY CZWARTEK 🍩🍩🍩
     • SMACZNY I TŁUSTY CZWARTEK 🍩🍩🍩

     • Kartka z Kalendarza 📅📆

      🍩🍩🍩 Tłusty Czwartek 🍩🍩🍩

       

           Geneza tłustego czwartku sięga pogaństwa. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. 

       

          Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem.

      (Wikipedia)

       

      Smacznego! 🍩🍩🍩

    • SUKCESY NASZEJ SZKOŁY
     • SUKCESY NASZEJ SZKOŁY

     •  

                   🏆🏆🏆🥇🥇🥇🏆🏆

         Tegoroczne "dwójkowe"   Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego 

                🇵🇱🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱   GRATULUJEMY WAM SERDECZNIE!

      Agatko, Julio - życzymy Wam dalszych sukcesów edukacyjnych! Egzamin z Języka polskiego już macie "z głowy" i to na 100%

      Agata Święczkowska i Julia Sielawa - Laureatki Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego w roku szkolnym 2022/2023 z klasy VIII D.

    • WALENTYNKI
     • WALENTYNKI

     • Kartka z Kalendarza 📅 14 lutego - ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ walentynki ❤️❤️❤️❤️❤️

       

         Ten długo wyczekiwany zimowy dzień przywitał nas iście wiosenną aurą. ☀️🌡🔥 Gorącym uczuciom i pierwszym miłościom sprzyjała nie tylko pogoda, ale także szereg aktywności, jakie uczniowie i nauczyciele zorganizowali na dzisiejszą wyjątkową okoliczność.

         Oprócz tradycyjnej Poczty Walentynkowej, przez którą przewinęły się setki walentynek, były też tematyczne prezentacje i miłosne quizy, nawiązujące do literackich historii miłosnych. Wśród szkolnej społeczności dominowała dziś czerwień - niezbędny kolor walentynkowej stylizacji ❤️💃🎈👠💄👙👗🩱🧣⛑️📕, zaś najmłodsi uczniowie odtańczyli (i odśpiewali po angielsku) specjalny walentynkowy układ choreograficzny pod okiem Pani Magdy 💃🕺❤️😍

    • Święto Pizzy 🍕🍕🍕
     • Święto Pizzy 🍕🍕🍕

     • Kartka z kalendarza 

                                 9 lutego

           🍕🍕 🍕 🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕🍕

           MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY 

                                    🍕🍕🍕

             Klasa III C konsumuje 🍕i świętuje

       

            Święto pizzy, które wypada 9 lutego, to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o historii tego dania. Pizza w obecnie znanej formie wywodzi się z Neapolu, chociaż już wcześniej placki z dodatkami popularne były nie tylko wśród Włochów, lecz także innych narodów.

          Pizza, jaką znamy dzisiaj, pochodzi z włoskiego Neapolu, chociaż jako pierwsi podobny do niej placek wypiekali już starożytni Grecy. Początkowo podawali go wyłącznie polanego oliwą i posypanego przyprawami, co odróżnia ten specjał od pizzy jedzonej obecnie - obowiązkowo z serem i sosem. Ta część historii pizzy wiąże się również z trudnościami w ustaleniu pochodzenia samej nazwy potrawy. Część językoznawców uważa bowiem, że pochodzi ona od greckiego wyrazu plax, oznaczającego coś płaskiego. Inni z kolei wskazują na powiązania z łaciną i słowem pinsere, oznaczającym tłuczenie lub rozcieranie.

       

      W Światowy Dzień Pizzy jemy danie podobne do tego powstałego w XVI wieku we wspomnianym już Neapolu. Na początku był to placek nasączony tłuszczem, zwykle oliwą bądź smalcem, z dodatkiem sera czy ryby. Na spopularyzowanie potrawy w wersji z pomidorami trzeba było jednak poczekać aż do roku 1889. Wtedy też, po zjednoczeniu Włoch, tron objęła dynastia sabaudzka. Choć jej członkowie pochodzili z Francji, na miejscu zetknęli się z kuchnią włoską. To właśnie wtedy królowa Małgorzata spróbowała specjalnie przygotowanych rodzajów pizzy. Jeden z nich zawierał sos stworzony na bazie pomidorów, ser oraz oregano. Danie tak bardzo posmakowało monarchini, że zostało nazwane na jej cześć – Margherita. Obecnie przysmak ten dostępny jest właściwie w każdym miejscu serwującym pizzę, stanowi też bazę dla wielu eksperymentów w komponowaniu nowych odsłon tej popularnej potrawy.

       

      Wciąż jednak nie moglibyśmy obchodzić Międzynarodowego Dnia Pizzy, gdyby danie to nie zostało spopularyzowane w Ameryce. Na początku XX wieku, kiedy wielu Włochów wyemigrowało do USA, przywieźli ze sobą ten powszechnie dziś znany przepis. Przybysze zaczęli otwierać rodzinne biznesy, w tym restauracje, w których serwowali pizzę. Coraz więcej osób poznawało jej doskonały smak, a sama receptura z czasem uległa pewnym zmianom, m.in. ciasto w amerykańskiej wersji pizzy stało się znacznie grubsze. W takim właśnie wydaniu danie zaczęło podbijać świat, w tym także Polskę. 

       

      A może by tak świętować Dzień Pizzy na swój własny sposób i przyrządzić danie samemu? Możecie skomponować je z dowolnych składników - poniżej zamieszczamy podstawowy przepis, który każdy może wzbogacić wedle własnego gustu i smaku ! Smacznego! 🍕🍕🍕

       

      Przepis (dla 2 osób):🍕🍕🍕🍕🍕🍕

       

      ● 500 g mąki pszennej, najlepiej tej oznaczonej jako 00 (Farina),

       

      ● 325 ml wody,

       

      ● ok. 4 g drożdży instant lub 15 g drożdży świeżych,

       

      ● ok. 25 ml oliwy z oliwek + odrobina do natłuszczenia folii (opcjonalnie),

       

      ● 2–3 kulki mozzarelli,

       

      ● 15 g koncentratu pomidorowego,

       

      ● 400 g pomidorów z puszki (Pelatti),

       

      ● oregano do smaku (ok. 3 łyżek),

       

      ● sól i pieprz.

       

      ● świeża bazylia!

      (źródło: payback.pl)

    • BEZPIECZNI PODCZAS FERII ZIMOWYCH
     • BEZPIECZNI PODCZAS FERII ZIMOWYCH

     • Podczas ostatniego tygodnia poprzedzającego ferie zimowe w województwie podlaskim w naszej szkole odbyły się prelekcje edukacyjne z udziałem policjantów z Powiatowej  Komendy Policji w Kolnie. 

      Dzięki pogadankom edukacyjnym i konkursom poświęconym zasadom bezpieczeństwa nasi uczniowie mieli okazję przypomnieć najważniejsze zasady bezpieczeństwa podczas białego szaleństwa, jakie z pewnością czeka wszystkich uczniów w związku z obecną aurą 🌨🌡❄️🏂⛷️