• Rekrutacja do klas pierwszych

     • REKRUTACJA

      DO KLASY I

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

      W KOLNIE

       

       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie informuje, że w dniach od 1 do 25 marca 2022 roku będą prowadzone zapisy dzieci do klasy I na nowy rok szkolny 2022/2023.

       

      Zainteresowanych rodziców (prawnych opiekunów) prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły w celu pobrania kart zgłoszenia. Wnioski dostępne będą również na stronie internetowej szkoły: www.sp2kolno.pl.

      Wypełnione i podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) karty należy złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na pocztę: sp2sekretariat@tlen.pl do 25 marca 2022 r. do godziny 15:00.

      Dokumenty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w czasie I etapu rekrutacji.

       

       

      Dyrektor SP Nr 2 w Kolnie

       

     • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych

     • REKRUTACJA

      DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

      W KOLNIE

       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie informuje, że w dniach od 1 do 25 marca 2022 roku będą prowadzone zapisy dzieci na nowy rok szkolny 2022/2023.

      Do oddziałów przedszkolnych można zapisywać dzieci:

      • 5-latki (rocznik 2017)
      • 6-latki (rocznik 2016)

      Zainteresowanych rodziców (prawnych opiekunów) prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły w celu pobrania kart zgłoszenia wraz z oświadczeniami. Wnioski dostępne będą również na stronie internetowej szkoły: www.sp2kolno.pl.

      Wypełnione i podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) karty należy złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na pocztę: sp2sekretariat@tlen.pl do 25 marca 2022 r. do godziny 15:00.

      Dokumenty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w czasie I etapu rekrutacji.

       

      Dyrektor SP Nr 2 w Kolnie

       

    • Bezpieczni w internecie z OSE
     • Bezpieczni w internecie z OSE

     • O cyberzagrożeniach z bohaterami popularnych baśni- scenariusze lekcji „Bądź z innej bajki" - projekt Bezpieczni w internecie 

      Nie zapomnieliśmy też o młodszych dzieciach  Eksperci NASK wraz ze specjalistami z zakresu psychologii i pedagogiki stworzyli cztery scenariusze z cyklu „Bądź z innej bajki”, które są wsparciem dla nauczycieli podczas prowadzenia zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci.

      W tematykę powszechnych cyberzagrożeń wprowadzają uczniów bohaterowie popularnych baśni: Śpiąca Królewna, syn Rybaka, który wyłowił Złotą Rybkę, Czerwony Kapturek oraz Kaj i Gerda, którzy poznali w sieci Królową Śniegu. Sprawdźcie wspólnie z uczniami, jakie niebezpieczeństwa kryją się w wirtualnym świecie. Dowiedzcie się też, jak unikać trudnych sytuacji online i radzić sobie ze skutkami ryzykownych zachowań w internecie.   

      Nauka z baśniowymi bohaterami

      Naukę na temat bezpieczeństwa w sieci warto rozpocząć od zapoznania się z animacjami stworzonymi w ramach kampanii edukacyjnej „Bądź z innej bajki” realizowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy ze Stowarzyszeniem Góry Kultury – zwycięzcą konkursu „(Nie)Bezpieczni w sieci – konkurs dla NGO na najlepszą kampanię edukacyjną”.

      Cztery krótkie bajki przybliżają niebezpieczne zjawiska w sieci, takie jak cyberprzemoc, uwodzenie najmłodszych w internecie (child grooming), szkodliwe treści (patostreamy) oraz FOMO. Rodzice i nauczyciele mogą przy okazji skorzystać z materiałów dodatkowych – podcastów i broszur – pomocnych w zrozumieniu internetowych pułapek i podjęciu odpowiednich kroków, gdy dziecko podejmie ryzykowne działania w sieci.

      Poznaj materiały edukacyjne z cyklu „Bądź z innej bajki”

      Cztery scenariusze lekcji

      Animacje stworzone w ramach kampanii „Bądź z innej bajki” stały się inspiracją do opracowania czterech scenariuszy zajęć pomocnych w zorganizowaniu lekcji na temat bezpiecznego użytkowania internetu oraz budowania pozytywnych nawyków cyfrowych. Uwspółcześnione wersje dobrze znanych bajek pozwolą nauczycielowi omówić trudne sieciowe sytuacje, z którymi mogą się spotkać młodzi użytkownicy sieci.

      Dzięki historii Śpiącej Królewny uczniowie dowiedzą się, czym jest FOMO (ang. Fear of Missing Out), czyli lęk przed odłączeniem, poznają skutki spędzania wielu godzin w internecie lub przed ekranem smartfona oraz nauczą się dostrzegać zalety podejmowania aktywności poza siecią.

      Poznaj scenariusz lekcji „Otwórz oczy – internet to nie wszystko. Śpiąca Królewna i FOMO”

      Opowieść o synu Rybaka, który wyłowił Złotą Rybkę, to z kolei okazja do rozmów na temat skutków nawiązywania niebezpiecznych relacji w sieci. Uczniowie dowiedzą się, jakie mogą być konsekwencje uwodzenia w internecie (child grooming), nauczą się rozpoznawać sygnały świadczące o manipulacji, a także poznają sposoby reagowania na próby nawiązania kontaktu online przez nieznajome osoby.

      Poznaj scenariusz lekcji „Złapani w sieć. Złota Rybka i niebezpieczne kontakty online”

      Wirtualne perypetie Czerwonego Kapturka pozwolą natomiast na zrozumienie zagadnienia cyberprzemocy, która przejawia się w działaniach takich jak nękanie, ośmieszanie lub dręczenie kogoś w internecie, za pomocą SMS-ów czy wiadomości w komunikatorach. Uczniowie poznają konsekwencje agresywnych zachowań w sieci – zarówno dla ofiary, jak i sprawcy – oraz nauczą się reagować na działania hejtera.

      Poznaj scenariusz lekcji „Nie wywołuj hejtu z lasu. Czerwony Kapturek i cyberprzemoc”

      Ostatni scenariusz lekcji odwołuje się do baśni o Królowej Śniegu. Historia Kaja i Gerdy dotyka problemu patostreamów, czyli relacji na żywo w sieci prezentujących zachowania określane i postrzegane jako patologiczne. Uczniowie zapoznają się z konsekwencjami oglądania szkodliwych treści, a także nauczą się przeciwdziałać dyskryminacji poprzez przyjmowanie postawy empatii.

      Poznaj scenariusz lekcji „Co oglądamy w rozbitym lustrze? Królowa Śniegu i patostreamy”

      Lekcje zorganizowane według scenariuszy z cyklu „Bądź z innej bajki” pozwolą przekonać uczniów, że każda historia, nawet najbardziej skomplikowana, może mieć szczęśliwe zakończenie, jeśli będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci, a w przypadku problemów skorzystamy z pomocy dorosłych: rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców

    • VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady w SP 2📚📖📚📖📚
     • VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady w SP 2📚📖📚📖📚

     • Jeżycjada®📖📚📖📚📖📚

      Już w marcu nasza szkola po raz kolejny weźmie udział w VI Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady.

      W ramach projektu czytelniczego realizowanego przez szkolną Bibliotekę oraz nauczycieli jezyka polskiego w wybranych klasach będziemy wspólnie zgłębiać losy rodziny Borejków zamieszkującej poznańską dzielnicę Jeżyce.  

      Wystawa książek autorstwa Małgorzaty Musierowicz udekoruje szkolny Kącik Sienkiewiczowski, w którym wspólnie oddamy się radości czytania! 📚📖📚📖📚📖📚

       

      Dla zainteresowanych naszą akcją poniżej prezentujemy szczegóły serii zwanej Jeżycjadą.

      Termin i szczegóły wydarzenia zostaną opublikowane na stronie szkoły i FB. 

      📚📖📚📖📚📖📚

      Jeżycjada – powieść mieszcząca się w 23 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wierni czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, matka i córka.Części Jeżycjady można czytać we wskazanej kolejności, zgodnej z datą wydania lub dowolnie – niezależnie od układu całej serii. Każda z części Jeżycjady poświęcona jest innemu bohaterowi, a lektura całości ukazuje powiązania między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami, a wszystko na tle zmieniającej się polskiej rzeczywistości. Akcja każdej powieści toczy się w ciągu kilku dni lub tygodni. Autorka osadza ją w rzeczywistych miejscach Poznania i okolic, wskazuje konkretny czas, przywołuje sytuację społeczno-ekonomiczną – jako tło i komentarz do indywidualnych losów bohaterów. Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru. Przez lata tworzenia Jeżycjady Małgorzata Musierowicz zdobyła rzeszę oddanych czytelników. Jednym z wiernych czytelników Jeżycjady był Czesław Miłosz, który niejednokrotnie kontaktował się z autorką i wypytywał o dalsze losy postaci. Na podstawie Jeżycjady śladami bohaterów powstał specjalny przewodnik po Poznaniu zgodny z wydarzeniami umieszczonymi w powieści. Jeżycjada była również inspiracją do powstania książki kucharskiej Łasuch literacki, w której zawarto przepisy na potrawy spożywane przez bohaterów.

      Seria Jeżycjada towarzyszy czytelnikom od czterdziestu lat, kiedyś bardzo młodzi, dziś dorośli – z jednakową niecierpliwością czekają na każdy następny tom.

      Tomy w serii:

      1. Szósta klepka (1977)

      2. Kłamczucha (1979)

      3. Kwiat kalafiora (1981)

      4. Ida sierpniowa (1981)

      5. Opium w rosole (1985)

      6. Brulion Bebe B. (1990)

      7. Noelka (1992)

      8. Pulpecja (1993)

      9. Dziecko piątku (1993)

      10. Nutria i Nerwus (1995)

      11. Córka Robrojka (1996)

      12. Imieniny (1998)

      13. Tygrys i Róża (1999)

      14. Kalamburka (2001)

      15. Język Trolli (2004)

      16. Żaba (2005)

      17. Czarna polewka (2006)

      18. Sprężyna (2008)

      19. McDusia (2012)

      20. Wnuczka do orzechów (2014)

      21. Feblik (2015)

      22. Ciotka Zgryzotka (2018)

      23. Chucherko – w przygotowaniu

    • Wspólne chwile bez ekranów - nasz plakat konkursowy
     • Wspólne chwile bez ekranów - nasz plakat konkursowy

     • Mamy już plakat reklamowy,   którym promujemy SP nr 2 w konkursie Wspólne chwile bez ekranów. 

      Na szkolnym FB zamieściliśmy post Stowarzyszenia Strefa Wsparcia umożliwiający głosowanie na naszą placówkę.  Liczy się każdy głos!

      Wystarczy polubić nasz komentarz ze zdjęciem promującym SP2 w Kolnie.  Głosujemy tylko do 27 lutego. Bardzo prosimy o lajki 👍👍👍❤❤❤📱📱📸📸

    • Program profilaktyczny Odłącz się- Połącz się!
     • Program profilaktyczny Odłącz się- Połącz się!

     • https://www.facebook.com/2103073373252731/posts/3583797171847003/

       

      Nasza szkoła przystąpiła właśnie do programu promującego aktywne spędzanie wolnego czasu bez szklanych ekranów. W myśl hasła promującego projekt Odłącz się  -  Połącz się!   zachęcamy naszych uczniów do zdrowej aktywności - odejścia sprzed szklanych ekranów i odłożenia smartfona na rzecz zdrowszych aktywności, które promujmy w trakcie specjalnych lekcji tematycznych. 

       

      Efekty naszej pracy opublikujemy wkrótce na łamach strony internetowej oraz FB 💪🙂❤