• Wycieczkowy challange
     • Wycieczkowy challange

     • 10 maja uczniowie klasy IVA, VB, VIIB, VIIC, VIII B i VIIIC uczestniczyli w wycieczce szkolnej po naszych pięknych Mazurach.

        Pierwszym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem Zamku w Kętrzynie. Po historycznych atrakcjach udaliśmy się do  Gierłoży, aby zwiedzić kwaterę Hitlera, zwaną Wilczym Szańcem. Jednak finalny punkt programu, jakim był pobyt w Parku Linowym Mrągowo okazał się dla naszych uczniów wisienką na torcie. Podziwialismy tu akrobatyczno-gimnastyczne umiejętności młodzieży, która doskonale poradziła sobie z opanowaniem stachu i lękiem wysokości. To był prawdziwy challenge i zastrzyk adrenaliny.

      Z wypiekami na twarzy ruszyliśmy na zasłużony obiad i pełni emocji i pozytywnej energii wróciliśmy do Kolna. 

    • Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
     • Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

     •                 🚗🚕🚙🚌🛻🚚🚒🚜🚲🛴        🛵🏍🚔🚍🚘🚖🚦🚦🚥            🍋🍋🍎🍏🍎🍋🍋🍎🍏

         Piątek 6 maja był Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Uczniowie klasy II wzięli udział w nietypowej akcji „Jabłuszko czy cytrynka?, która miała na celu propagowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród uczestników ruchu.  

       

          Dzieci pod czujnym okiem opiekuna i policjantów, w tym dzielnicowego, dotarli na wyznaczone miejsce. Funkcjonariusze ruchu drogowego kontrolowali prędkość, z jaką poruszali się kierowcy. Uczniowie, ubrani w kamizelki odblaskowe, trzymając hasła-transparenty na temat zasad bezpieczeństwa na drodze, obserwowali pracę policjantów. Jadącym prawidłowo kierowcom uczniowie wręczali jabłko🍏🍎🍏🍎, nagradzali brawami👏👏👏, zaś tych, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość - częstowali cytryną🍋🍋🍋, którą kierowcy musieli zjeść w ich obecności. Większość kierowców jechała przepisowo. 

       

          W nagrodę za zaangażowanie i udział w akcji po zakończeniu działań prewencyjnych przez funkcjonariuszy dzieci obejrzały policyjny radiowóz🚔🚔🚔, sprzęt do mierzenia prędkości, wysłuchały krótkiej pogadanki na temat bezpiecznego poruszania się po drodze i bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. 

       

         Akcja przyniosła wiele uśmiechu i radości, zarówno dzieciom jak i kierowcom, a praktyczna lekcja z zakresu bezpieczeństwa na długo pozostanie w pamięci przyszłych kierowców 🚔🛵🛴🚲🚘🚗🚚🚜

    • Aktywnie i nowocześnie na języku polskim - odkrywamy talenty uczniów
     • Aktywnie i nowocześnie na języku polskim - odkrywamy talenty uczniów

     • Praca z lekturą "Chłopcy z Placu Broni" Ferenca Molnara obudziła w Uczniach zapędy architektoniczne 😉 kto wie, może za kilkanaście lat Nasi Piątotoklasiści zostaną protektantami wnętrz i architektami krajobrazu? 

      Tytułowy plac broni stał się natchnieniem do zaprojektowania przez uczniów wymarzonego placu zabaw. Uczniowie swój projekt mogli wykonać na 3 różne sposoby: 
      - jako opis słowny
      - jako rysunek
      - jako projekt 3D
      Miłość do gry Mine Craft zwyciężyła, ale w tym przypadku udało się połączyć komputerowe zamiłowanie uczniów z wykorzystaniem nowoczesnej technologii podczas pracy z lekturą. I wilk syty, i owca cała 😆

    • 231. rocznica Konstytucji 3 Maja
     • 231. rocznica Konstytucji 3 Maja

     • JEST TAKIE MIEJSCE, TAKI KRAJ... 
      🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
                        Szkolne obchody
                  Święta Konstytucji 3 Maja
                   w kolneńskiej Dwójce
                                    🇵🇱🇵🇱🇵🇱

           Ostatni piątek kwietnia upłynął w naszej szkole pod znakiem celebrowania 231. rocznicy uchwalenia pierwszej europejskiej a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, porządkujacej krajowy system prawny, zwanej Konstytucją 3 Maja. 

            Uczciliśmy kolejną rocznicę tego jakże ważnego dla naszej historii i państwowości wydarzenia słowem, wierszem i piosenką. W ten szczególny nastrój wprowadziły nas dźwięki słynnego poloneza Wojciecha Kilara, znane z filmowej adaptacji epopei narodowej "Pan Tadeusz". Nawiązań do dzieła Adama Mickiewicza nie zabrakło także w dalszej części apelu w postaci recytacji fragmentów Koncertu Jankiela. 

             Dzięki szkolnemu chórowi i konferansjerom przenieśliśmy się w czasie do XVIII wieku, a konkretnie do roku 1791, w którym uchwalono majową konstytucję. 

            W swoim przemówieniu Pan Dyrektor Dariusz Łosiewski podziękował odpowiedzialnym za przygotowanie dzisiejszej żywej lekcji historii nauczycielom oraz uczniom. Pan Dyrektor podkreślił rolę tego istotnego dla współczesnej Polski wydarzenia, podkreślając jednocześnie - w nawiązaniu do historii najnowszej i sytuacji na Ukrainie, jak cennym skarbem jest wolność, która jednak nie jest nam dana raz na zawsze... 

      Równocześnie Pan Dyrektor zaprosił całą społeczność szkolną na miejskie obchody Święta Konstytucji.

    • Dwójkowe obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi
     • Dwójkowe obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi

     • 22 kwietnia to data, którą każdy z nas powinien na stałe zapisać nie tylko w osobistym kalendarzu,  ale przede wszystkim we własnej świadomości. Tego dnia swoje święto celebruje nasza planeta Ziemia. Czy we właściwy sposób troszczymy się o naszą planetę? Czy właściwie dbamy o Ziemię, która jest naszym wspólnym domem? 

       

      Uczniowie klas V zorganizowali dla szkolnej społeczności specjalny pokaz edukacyjno-profilaktyczny, dzięki któremu uświadomili nam wszystkim potrzebę dbania o nasz wspólny dom - Ziemię. Specialnie przygotowane na tę okoliczność plakaty pozwoliły przybliżyć tematykę ekologii i podpowiedzieć każdemu z nas, jak w prosty sposób możemy wszyscy razem i każdy z osobna zatroszczyć się o naszą planetę każdego dnia. 

    • Dwójkowi Mistrzowie Języka Polskiego
     • Dwójkowi Mistrzowie Języka Polskiego

     •                   🏆📚🏆📚🏆📚

          Serdecznie gratulujemy Naszemu Laureatowi Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego oraz Naszej Finalistce! 

                                🏆🏆🏆

          Mateusz Bągart został laureatem tegorocznego konkursu kuratoryjego, zaś Emilia Chaberek uzyskała tytuł finalistki.

         Nasi zdolni ósmoklasiści rywalizowali z najlepszymi uczniami z całego województwa podlaskiego. Ich ciężka, kilkumiesięczna praca oraz szereg wyrzeczeń zostały nagrodzone! 

          Emilia i Mateusz znaleźli się tym samym w czołówce najlepiej znających język polski uczniów z całego Podlasia. Oboje zyskują poprzez uczestnictwo w wojewódzkim etapie konkursu dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkół średnich, natomiast nagrodą za uzyskanie tytułu laureata jest także zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. 

         Serdecznie gratulujemy Uczniom i Paniom Polonistkom, przygotowującym Emilię i Mateusza do każdego z 3 etapów konkursu! Gratulacje składamy także na ręce Rodziców Emilki i Mateusza!

    • Dzień bez plecaka
     • Dzień bez plecaka

     • Dwójkowy                    Dzień bez Plecaka             🧳🧳🧳💼🛷🛺🛵🛴🧰                🗑🪣🛒 🛒🎁📦📦   

                   Prima Aprilis                  w SP nr 2 w Kolnie

          Pierwszy piątek kwietnia - jak przystało na święto żartów i dzień robienia rozmaitych dowcipów - upłynął szkolnej społeczności pod znakiem dnia bez plecaka. Kreatywność naszych uczniów przerosła wszelkie oczekiwania! 😄😃🤣🥳😊🤩

         Na szkolnych korytarzach "zaparkowały" przeróżne substytuty tradycyjnych plecaków i tornistrów: grill, taczka, koci drapak, wózki dla lalek, sklepowe koszyki, wiadra i skrzynki narzędziowe, miski, wanienki oraz przeróżne futerały, nesesery i podróżne walizki. 

                           Zobaczcie sami! 😃

    • VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady
     • VI Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady


     •                      Czytanie Jeżycjady 
                             w SP nr 2 w Kolnie
                         📚📖📚📖📚📖📚📖
                          Prima aprilisowe 
                        lekcje języka polskiego 
                            w klasach VA i VC 

         Uczniowie klasy VA i VC ten wyjątkowo zabawny i przewrotny pierwszy kwietniowy piątek świętowali nie tylko dniem bez plecaka, ale także specjalnym projektem czytelniczym, odbywającym się pod hasłem Wiosenny Piknik Czytelniczy. 
          Co prawda aura nie zachęcała dziś do wyjścia na łono natury, ale jak udowodnili uczniowie - piknik można zorganizować wszędzie, a Kącik Sienkiewiczowski w naszej szkole plus miękkie kocyki czy wygodne pufy to idealne miejsce na Czytelniczy projekt! 📚📖📚📖📚
          Wspólne głośne czytanie Jeżycjady, czyli powieści młodzieżowych autorstwa Mistrzyni Gatunku - Małgorzaty Musierowicz, to cel naszego projektu, w którym uczestniczymy corocznie. Ubiegłoroczne czytanie odbyło się w ramach lekcji online, zaś dziś poznańskie opowieści rozbrzmiewały na żywo na szkolnym korytarzu.

    • Konkurs Mistrzów Recytacji i Piosenki PIKTOGRAMY
     • Konkurs Mistrzów Recytacji i Piosenki PIKTOGRAMY

     •     🎭🎭🎭🎭🎭🎭🎭🎭

           Nasze 5-latki z grupy "A" wzięły udział w konkursie recytatorskim „Piktogramy” w KOKiS. 

       Dzieciaczki reprezentowały naszą szkołę w kategorii Mistrz Recytacji. 

       

      👏👏👏 Gratulujemy naszym Młodym Recytatorom i życzymy kolejnych udanych występów! 

      Pozdrawiamy też serdecznie Nasze Absolwentki, które wygrały kolneńskie eliminacje i będą reprezentować nasze miasto w finale konkursu PIKTOGRAMY w stolicy województwa podlaskiego. 

       

      PIKtoGRAmy – to cykl działań teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego. Sama nazwa projektu łączy w sobie skrót nazwy instytucji „PIK” ze słowem „GRA” którego synonimem jest zabawa jak i odtwarzanie przez aktora roli. „MY” daje poczucie wspólnotowości i sprawczości uczestnikom działań. Piktogram zastępuje słowo pisane elementem graficznym i zwiększa czytelność przekazu. Działania teatralne to swoistego rodzaju „piktogram” emocji, zakodowanych znaków, których najlepiej uczyć się w praktyce aktorskiej.

    • Dwójkowe Wysokie Loty w białostockim parku trampolin
     • Dwójkowe Wysokie Loty w białostockim parku trampolin

     • Sezon         wiosennych wycieczek                    rozpoczęty!                   🍀🦋🌏🚍🚍

      Klasy IV A, IV B i V B wiosenny nadmiar energii miały okazję rozładować w białostockim parku trampolin "Wysokie Loty". Po sportowym szaleństwie uczniowie wybrali się do kina w Galerii Jurowieckiej, gdzie obejrzeli film pt. "Potworna rodzinka". 

      🎞🎥📽🍟🍦🍕

       

      Sportowych atrakcji nie brakowało nikomu, a radosna atmosfera sprzyjała klasowej integracji. Naładowani pozytywną, wiosenną energią możemy teraz zgłębiać tajemnice nauki 📚📈📉📊🌡🧪🔭⚔️🧲⚖️⌛💻⌨️🖱

    • Światowy Dzień Zespołu Downa
     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • 🗺🧦🧦🧦🌎🌍🌏

      21 marca wszyscy zakładamy dwie różne skarpetki w Dniu Zespołu Downa, aby wyrazić w ten sposób naszą solidarność z osobami z zespołem downa. Nasze dzielne Sześciolatki pamiętały o tym święcie przy okazji obchodów Dnia Wiosny. 

    • Święto Wiosny
     • Święto Wiosny

     •  

      🍀🌷☘️🍀🌷☘️🌷🍀☘️🌷🍀

       

      21 marca w naszej szkole obfitował w rozmaite atrakcje. Nikt nawet nie myślał o wagarach, gdy wokół przygotowano tyle niespodzianek. Młodsze klasy tradycyjnie "rozprawiły" się z Marzanną,  zaś starsi uczniowie świętowali powitanie wiosny na szkolnej sali gimnastycznej. Tu odbywał się szereg aktywności: konkurs na Najpiękniejszy Ekologiczny Kapelusz Wiosenny, stacje zadaniowe z grami planszowymi i strategicznymi, konkurs wiedzy przyrodniczo-ekologicznej, zaś naukowe zmagania umilały zebranym występy artystyczne o tematyce wiosennej.  Część klas wybrała się także na okolicznościowe wyjścia i wycieczki śladem Pani Wiosny. 

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!

      Także grupy "0" czyli nasze Sześciolatki celebrowały tradycyjne topienie Marzanny. Aż żal było zniszczyć tak piekną kukłę symbolizują Zimę, ale  czego nie robi się dla Pani Wiosny 🐸🐰🦋🐣🐤 Gorycz rozstania się z Marzanną  osłodzili dzieciakom funkcjonariusze Policji, którzy przy okazji edukacyjnej pogadanki zaprosili Maluchy do swojego radiowozu. 

      Czy aby na pewno radiowóz jest w pełni sprawny? To i wiele innych rzeczy np. pojemność bagażnika w radiowozie sprawdzały nasze dzielne Sześciolatki w policyjnym aucie... 

      Pięciolatki z grupy C także wykonały piekną Marzannę a Wiosnę powitały wspólną pizzą 🍕🍕🍕

    • I POMOC dla Najmłodszych
     • I POMOC dla Najmłodszych

     •  

                        🧰🩸🚑🚑🚨

                                 Warsztaty 

         z Kolneńską Grupą I Pomocy w Dwójce

       

      Czy warto szkolić dzieci z zakresu pierwszej pomocy? 

      W kolneńskiej Dwójce nie mamy co do tego żadnych wątpliwości! 

       

       Udzielenie pierwszej pomocy to kluczowa umiejętność, którą warto doskonalić już od najmłodszych lat. Istotne jest to, by już najmłodsi uczniowie nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach. O 6-letnim chłopczyku, który wezwał pogotowie, gdy jego mama straciła przytomność albo o wnuczku, który powiadomił straż pożarną, ratując nieprzytomną babcię.

       

      Staramy się oswajać dzieci z tym ważnym tematem już na poziomie nauczania przedszkolnego i zintegrowanego. 

      Nic nie zastąpi pracy z fantomem i zajęć z ratownikiem medycznym, którzy na co dzień pracują w systemie Ratownictwa Medycznego. Wiadomo, że najlepiej uczyć się praktycznie, a w przypadku najmłodszych najlepszą formą jest nauka poprzez zabawę - stąd w SP nr 2 w Kolnie już kolejny raz gościmy Kolneńską Grupę Ratowniczą. 

       

      Dziecko powinno potrafić wezwać pomoc, znać numery alarmowe i kolejność przekazywanych informacji dyspozytorowi - to ma kluczowe znaczenie w szybkości przyjęcia zlecenia i wysłania karetki na miejsce. Maluchy powinny mieć odruch sięgnięcia po telefon i zadzwonienia po pogotowie czy powiadomienia o zdarzeniu osoby dorosłej. Dlatego muszą pamiętać, jakie są numery alarmowe, wiedzieć, jaki komunikat przekazać, gdy dzwoni się na pogotowie. No i oczywiście, jak udzielić tej pomocy praktycznej, czyli w którym miejscu i w jaki sposób zastosować uciski, jak wykonać wdechy ratownicze i jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej.

       

      Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka wskazane jest poszerzanie jego umiejętności i wiedzy w tym zakresie. 

      Na dzisiejszych zajęciach, które odbyły się w grupie Sześciolatków, wszystkie te kluczowe umiejętności były doskonalone w praktyce. Zapraszany do obejrzenia fotorelacji.

    • Nauka programowania z robotem PHOTON w Bibliotece Miejskiej w Kolnie
     • Nauka programowania z robotem PHOTON w Bibliotece Miejskiej w Kolnie

     • PROGRAMOWANIE
                       Z ROBOTEM PHOTON
                            💻🖥⌨️🖱🕹🤖🤖🤖
                        w Bibliotece Miejskiej

           Nauka programowania to prawdopodobnie jedna z najważniejszych umiejętności, które przydadzą się naszym dzieciom w przyszłości. W dzisiejszym cyfrowym świecie jest tak samo ważna, jak nauka czytania i matematyki. 
           Zapisując dzieci na kursy programowania i robotyki dajemy naszym pociechom bezpieczną przyszłość, gdyż umiejętność programowania i logicznego myślenia będzie mogło wykorzystać w swojej przyszłej karierze naukowej i zawodowej. 
           Dzieci każdego dnia korzystają z komputerów i tabletów w celach rozrywki lub edukacji, dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie ich zamiłowania do nauki, ucząc ich umiejętności programowania i robotyki. To zaprocentuje w przyszłości!
           Nasze Pięciolatki z grupy "A" miały dziś okazję uczestnictwa w warsztatach programowania. Było dużo frajdy i zabawy, połączonych z edukacją 🤩🤗🙂🤪
      Maluchy uczestniczyły w warsztatach programowania na zaproszenie Biblioteki Miejskiej w Kolnie📕📗📘
       5-latki z grupy „A" wzięły udział w zajęciach z robotem Photonem.🤖🤖
      Poznały jego obsługę i sposób zabawy z nim. 
      Z radością czekamy na kolejne spotkanie! 🤖😃👱‍♀️🧒👨

    • Dzień Kobiet w SP 2
     • Dzień Kobiet w SP 2

     • Tegoroczny  Międzynarodowy Dzień Kobiet  świętowaliśmy na kilka, sposobów: nie zabrakło serdecznych życzeń, wiosennych kwiatów i słodkości 💐🌷🌹🍬🍭🍫 

      Samorząd Uczniowski przygotował szereg niespodzianek dla wszystkich Pań-i tych młodszych, i tych starszych. Były słodkości, kwiaty i specjalna loteria upominkowa , a jej szczęśliwe finalistki widać na zdjęciu. Wszystkim Paniom życzymy radości i dumy z bycia Kobietą! 

    • Akcja SOLIDARNI Z UKRAINĄ
     • Akcja SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • 🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇺🇦🇺🇦🇺🇦

                    

                       

      "Dziwny jest ten świat

      Gdzie jeszcze wciąż

      Mieści się wiele zła. 

      I dziwne jest to, 

      Że od tylu lat

      Człowiekiem gardzi człowiek... 

       

      Lecz ludzi dobrej woli jest więcej

      I mocno wierzę w to, 

      Że ten świat

      Nie zginie nigdy dzięki nim

      Nie nie nie nie

      Przyszedł już czas

      Najwyższy czas

      Nienawiść zniszczyć w sobie... " 

                               Czesław Niemen

       

      Ogromną wrażliwość, empatię, życzliwość i wielkie - pełne dobra i chęci do niesienia pomocy serca ❣♥ okazali nasi Uczniowie, Rodzice, Dyrekcja, Pracownicy i Grono Pedagogiczne, gromadząc dziś i pakując dary dla potrzebującej, targanej wojną Ukrainy. 

       

      W ramach prowadzonej dziś w naszej szkole akcji pomocy 🇵🇱🇺🇦 -Solidarni z Ukrainą - 🇺🇦🇵🇱 przekazujemy zgromadzone produkty i środki finansowe zgodnie z zapotrzebowaniem do magazynu, aby trafiły tam, gdzie będą nieść pomoc i wsparcie w tym trudnym czasie dla naszych wschodnich sąsiadów.

       

      Dziękujemy serdecznie za ten piękny dar serca dla Ukrainy!

     • Rekrutacja do klas pierwszych

     • REKRUTACJA

      DO KLASY I

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

      W KOLNIE

       

       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie informuje, że w dniach od 1 do 25 marca 2022 roku będą prowadzone zapisy dzieci do klasy I na nowy rok szkolny 2022/2023.

       

      Zainteresowanych rodziców (prawnych opiekunów) prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły w celu pobrania kart zgłoszenia. Wnioski dostępne będą również na stronie internetowej szkoły: www.sp2kolno.pl.

      Wypełnione i podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) karty należy złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na pocztę: sp2sekretariat@tlen.pl do 25 marca 2022 r. do godziny 15:00.

      Dokumenty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w czasie I etapu rekrutacji.

       

       

      Dyrektor SP Nr 2 w Kolnie

       

     • Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych

     • REKRUTACJA

      DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

      W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 IM. HENRYKA SIENKIEWICZA

      W KOLNIE

       

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie informuje, że w dniach od 1 do 25 marca 2022 roku będą prowadzone zapisy dzieci na nowy rok szkolny 2022/2023.

      Do oddziałów przedszkolnych można zapisywać dzieci:

      • 5-latki (rocznik 2017)
      • 6-latki (rocznik 2016)

      Zainteresowanych rodziców (prawnych opiekunów) prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu szkoły w celu pobrania kart zgłoszenia wraz z oświadczeniami. Wnioski dostępne będą również na stronie internetowej szkoły: www.sp2kolno.pl.

      Wypełnione i podpisane przez rodziców (prawnych opiekunów) karty należy złożyć w sekretariacie szkoły lub przesłać na pocztę: sp2sekretariat@tlen.pl do 25 marca 2022 r. do godziny 15:00.

      Dokumenty złożone po terminie nie będą brane pod uwagę w czasie I etapu rekrutacji.

       

      Dyrektor SP Nr 2 w Kolnie